Politika Spoločnosť Domáce Top

Poslanci opozície sa chcú obrátiť na Ústavný súd. Dôvodom je “teplárenské nevoľníctvo”

Opozícia sa chce obrátiť na Ústavný súd. Nepáči sa im zákon o energetike. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA – Opozičné hnutie OĽaNO a strana SaS sa plánujú pre zákon o energetike, ktorý okrem iného zabraňuje odpájať sa bytovým domom od centrálnych zdrojov tepla (CZT), obrátiť na Ústavný súd (ÚS) SR. Oznámili to v stredu na brífingu poslanci Národnej rady (NR) SR Eduard Heger (OĽaNO) a Karol Galek (SaS). S cieľom podania podnetu na ÚS SR začínajú podľa Hegera v NR SR zbierať podpisy poslancov.

“Iniciujeme podanie na ústavný súd na preskúmanie ústavnosti tohto stavu. Myslíme si, že tento stav nie je ústavný, nedochádza tu k rovnosti príležitostí, rovnosti šancí pri podnikaní. Toto vyplynulo aj z našej komunikácie v minulosti na túto tému s ústavným súdom, ktorý poukázal na protiústavný stav. Preto sme takéto podanie pripravili a momentálne zbierame podpisy na podporu podania,” povedal Heger.

Podľa neho by mali mať rovnakú šancu v podnikaní aj tie subjekty, ktoré sa uchádzajú o dodávanie tepla pre bytové domy. “Aby sa nemohlo stať to, že CZT, ktoré môžu byť technicky zastarané alebo neefektívne, a teda drahé, by držali v zajatí zákazníkov-obyvateľov, ktorí chcú mať lacnejšie teplo, ale nemôžu, lebo sa nemôžu odpojiť,” upozornil.

Súčasný zákon o energetike podľa Hegera sa taktiež stavia macošsky k ochrane vlastníctva. “Ak teda vlastním byt, tak by som mal mať možnosť rozhodnúť sa, kto a ako ho bude vykurovať alebo či si vykurovanie nezabezpečím sám,” podotkol poslanec NR SR za OĽaNO.

“Zákon proti teplárenskému nevoľníctvu sme do parlamentu predkladali celkom piatykrát,” informoval Galek s tým, že novelu zákona o energetike z diele SaS plénum NR SR v utorok (23.10.) neschválilo. V slobodnej spoločnosti je podľa neho absurdné, aby podnikatelia mohli zakazovať vznik vlastnej konkurencie. “Reálnym dosahom (tohto stavu) je prehlbovanie energetickej chudoby na Slovensku,” dodal poslanec NR SR za SaS.