Domáce Politika

Poslanci sa v parlamente zapotia. Čakajú ich opozičné návrhy a ústavní sudcovia

Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Poslanci Národnej rady SR o 17:00 pristúpia k voľbe kandidátov na ústavných sudcov. Urobia tak po diskusii, ktorej sa venovali počas štvrtkového aj piatkového rokovania parlamentu. Hlasovanie o kandidátoch na ústavných sudcov bude pravdepodobne verejné, s čím verejne vyslovili súhlas nielen opozičné strany, ale aj koaličný Most-Híd aj SNS. Rokovanie 40. schôdze sa dnes začne o deviatej hodine. Na prerokovanie poslancom z programu schôdze zostali ešte poslanecké návrhy opozičného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) ako aj návrhy nezaradených zákonodarcov. Prvá tohtoročná schôdza Národnej rady SR, ktorá sa začala v utorok 29. januára a podľa harmonogramu schôdzí mala trvať do 15. februára, sa tak skončí zrejme už dnes.

K voľbe ústavných sudcov vystúpil v parlamente aj prezident Andrej Kiska. Podľa prezidenta medzi 39 uchádzačmi je dostatok kvalitných a čestných odborníkov. “Vašou ústavnou povinnosťou je zvoliť 18 kandidátov. Ja ako prezident som pripravený vymenovať z nich deväť sudcov ústavného súdu bez zbytočného odkladu. Tak, aby k 16. februáru 2019 ústavný súd riadne fungoval a bola zabezpečená účinná ochrana práv ľudí na Slovensku,” povedal Kiska v pléne vo štvrtok 7. februára.

Diskusia v pléne k návrhu na voľbu kandidátov na ústavných sudcov bola upriamená prevažne na jedného z 39 uchádzačov. Bol ním poslanec NR SR a expremiér Robert Fico. K jeho osobe zasadal 7. februára aj ústavnoprávny výbor parlamentu, ktorý rozhodol, že expremiér splnil zákonné podmienky na výkon sudcu Ústavného súdu SR. Výbor hlasoval v pomere sedem ku šiestim v prospech Ficovej kandidatúry. O tom, že aj Fico spĺňa zákonné podmienky a má požadovanú prax, rozhodla Irén Sárközy (Most-Híd). Sárközy argumentovala tým, že hlasuje iba za to, čo má pred sebou. Poslanec za SaS Ondrej Dostál stojí za tvrdením, že Fico stanovené podmienky nespĺňa.

Parlament by mal z 39 uchádzačov zvoliť 18 kandidátov na ústavných sudcov, z ktorých prezident vymenuje polovicu. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Deviatim sudcom Ústavného súdu SR vyprší funkčné obdobie 16. februára.

Matovičov návrh

Poslanci sa dnes vrátia k návrhu poslanca Igora Matoviča, ktorý navrhuje začleniť deti zo sociálne znevýhodneného prostredia do vzdelávacieho systému od dovŕšenia tretieho roku veku. Podľa OĽaNO s výchovou a vzdelávaním dieťaťa by sa malo začínať už v ranom veku. O to dôležitejšie je začať s touto výchovou u detí zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktoré majú prirodzene sťažené východiskové podmienky. “V rámci vzdelávacieho programu je dôležité motivovať k zvýšenej účasti detí zo sociálne znevýhodneného prostredia na predškolskej príprave už od skoršieho veku, pretože včasnou predškolskou prípravou sa dosiahne potrebná pripravenosť detí na plnenie povinnej školskej dochádzky, čím sa eliminujú riziká školskej neúspešnosti a dieťa získa základné sociálne a spoločenské návyky potrebné pre jeho plynulé a bezproblémové začlenenie do procesu vzdelávania,” tvrdí OĽaNO.

OĽaNO predložilo aj návrh novely zákona o reklame. Poslanci sú presvedčení, že reklama na alkohol do televízie ani do blízkosti škôl nepatrí. Myslí si to poslankyňa Národnej rady SR za OĽaNO Anna Verešová. Ako uviedla na tlačovej besede, na sprísnenie legislatívy týkajúcej sa reklamy na alkohol vyzývajú rodičia detí aj abstinenti.

Balíček ekonomických návrhov prinesú do pléna nezaradení poslanci Miroslav Beblavý a Simona Petrík. Navrhujú zmeny v Zákonníku práce, v zákone o zdravotnom poistení i v daňovom poriadku.

 

Poslanci budú riešiť voľbu kandidátov na ÚS. Zdroj: TASR / Františšek Iván