Domáce Šport Top

VIDEO Posledný zápas roka pre futbalistov Slovana. V Európskej lige sú v hre milióny eur aj lukratívne prestupy

Radosť hráčov Slovana v zápase Európskej ligy proti Besiktasu Istanbul. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Najskôr to vyzeralo na poriadnu blamáž, ďalšiu odpísanú pohárovú sezónu a vyhodené peniaze za nezmyselné prestupy. No po výprasku od Sutjesky Nikšič začiatkom leta v prvom predkole Ligy majstrov sa futbalisti Slovana Bratislava rozohrali, chytili druhý dych a začali hrať ako z partesu.

 

V slovenskej lige s veľkým prehľadom zdemolovali na jeseň konkurenciu a v Európskej lige boli až do posledného kola stále v hre o postup do jarných zápasov play-off. Ako radi hovoria za kanálom La Manche alebo v zámori – from zero to hero – teda z nuly hrdinami. Vo štvrtok večer ukončia na Tehelnom poli jednu z najvydarenejších sezón za posledných 20 rokov, ktorú pri oslavách stého založenia klubu či polstoročnice od triumfálneho víťazstva v PVP orámcovali majstrovským titulom a postupom do základnej skupiny Európskej ligy. V nej im síce postupová matematika nepraje, no slovanisti si aj napriek tomu urobili poriadnu reklamu a zdvihli renomé.

Už v zime by mohol slovenský majster predať za slušné peniaze viacerých hráčov, o ktorých je výrazný záujem – kanoniera Andraža Šporara, brankára Dominika Greifa či obrancu Myentyho Abena. Misia v podobe reštartovania najslávnejšieho a najväčšieho slovenského futbalového klubu je v tomto roku splnená. Ostáva už iba odohrať posledný zápas sezóny s portugalskou Bragou. V hre je nielen prestíž, bodový koeficient UEFA pre klub či Slovensko, ale aj slušná finančná odmena – 100-tisíc eur za remízu a 200-tisíc za víťazstvo. Oboje by bolo príjemným bonusom k už získanej sume 2 140 000 eur za predkolá a základnú skupinu. V súboji s Bragou už síce nepôjde Slovanu o postup, stále je však v hre tretie miesto v skupine. Ak by Besiktas vyhral vo Wolverhamptone, potrebujú belasí takisto tri body, aby neskončili poslední.

No slovanisti môžu vo štvrtok oslavovať ešte jedno jubileum. Myenty Abena má totiž presne v deň zápasu s Bragou 25 rokov. „Najkrajším darčekom by bol priaznivý výsledok, čiže ideálne víťazstvo, a zaplnené tribúny na Tehelnom poli. Stále máme veľkú motiváciu. Je to predsa Európska liga, v ktorej je každý zápas dôležitý a každý výsledok obletí svet. V Európe sme tento rok dosiahli výborné veci a určite by nebolo dobré skončiť v skupine na štvrtom mieste. Preto chceme bodovať, aby sme sa nemuseli pozerať na výsledok z Anglicka. Hráme doma na Tehelnom poli, kde nás v skupinovej fáze prvýkrát uvidia naši verní fanúšikovia. Aj pre nich sa chceme pobiť o čo najlepší výsledok,“ povedal pre klubový web Slovana Abena.

Začiatkom októbra belasí remizovali v Brage 2:2. Portugalčania majú v kádri viacero veľmi kvalitných a technicky disponovaných hráčov. „Braga je silná na lopte, hrajú kombinačný futbal a majú nebezpečné krídelné akcie. V prvom zápase sa presadili aj zo štandardnej situácie, na čo si musíme dať pozor. Čelíme veľmi kvalitnému tímu, ktorý už niečo dosiahol aj na európskej scéne. My sme im však dali dva góly a našli sme cestu, ako môžeme uspieť. Základom úspechu je pozorná obrana a naše protiútoky, v ktorých sme dobrí. Dôležitá bude efektivita, keď príde šanca, treba ju využiť,“ doplnil Abena.

Určitou výhodou Slovana môže byť počasie, ktoré bude počas zápasu zimné. Teploty pod nulou nie sú pre tímy z južnej Európy typické, ani ideálne. No výrazné plusové body Abena mrazom nepripisuje. „Počasie nebude hrať úlohu. Hráči súpera možno budú prvých 5 minút cítiť, že je chladnejšie, no potom sa zahrejú a zvyknú si. Je iné, keď je okolo nuly a keď je napríklad desať stupňov pod nulou. Futbal je o aktuálnom momente, veci z dlhodobej, ale i čerstvej minulosti už na ihrisku nič neznamenajú. Každý zápas je úplne iný. Našu myseľ nemôže zamestnávať, že sa hrá pre nás v priaznivejšom počasí alebo že Braga cez víkend prehrala. Musíme byť maximálne koncentrovaní a čo najlepšie sa pripraviť na silného protivníka,“ doplnil pre web Slovana.

Obranca Slovana Bratislava Myenty Abena oslávi počas zápasu s Bragou 25. narodeniny. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Po prvýkrát bude Tehelné pole totálne vypredané a konečne aj so všetkými fanúšikmi. V dueloch proti Besiktasu aj Wolverhamptonu mali Slovanisti trest od UEFA. Teraz je tu štýlová rozlúčka s futbalovým rokom 2019 – aj s Európskou ligou. Sviatok by mal byť na tribúnach, aj vďaka vianočným sviatkom maximálny. Na Tehelné pole by vo štvrtok mohlo prísť viac ako 20-tisíc divákov. Tomu zodpovedá aj sprievodný program na štadióne. „Verím, že ľudia prídu vo veľkom počte a podporia nás. Bez fanúšikov to skrátka nie je ono, ich podporu potrebujeme. Spoločne chceme pekne uzavrieť tento rok, takže snáď nás na Tehelnom poli bude čo najviac a zažijeme vydarenú rozlúčku s rokom 2019,“ vyslovil želanie Myenty Abena.

Problémy s trávnikom

Slovanu ale budú, pre žlté karty, chýbať suspendovaní Joeri De Kamps a Ibrahim Rabiu. “Nie je dôvod hrať veľmi otvorený futbal. V Európe sa hrá aj o výsledky. Musíme hrať dobre takticky, Braga je kvalitný a rýchly súper. Musíme k tomu pristúpiť s plnou vážnosťou. Hráme ale doma, chceme byť ofenzívnejší a uvidíme, čo nám dovolí súper,” zhodnotil aktuálnu situáciu v tíme tréner Slovana Ján Kozák ml. Navyše ani zdravotný stav tímu nie je najlepší. “Nie je to ideálne. Medveděv a Holman sú s otáznikom, Čavrič je dlhodobejšia vec, Greif už trénuje šesť dní, uvidíme ako sa rozhodneme,” doplnil Kozák. Plus sú tu komplikácie s trávnikom na Tehelnom poli. Belasí pred zápasom radšej trénovali na susedných Pasienkoch, aby sa ochránilo ihrisko. “Nebudem sa vykrúcať. Trávnik nie je v ideálnom stave, my ho chceme pošetriť. Uvidíme, či aj súper bude trénovať na Pasienkoch,” dodal tréner belasých.

Mohlo by vás zaujímať: