Regióny Bratislava

Posolstvom deklarácie je právo Kyjeva rozhodnúť o svojej budúcnosti, hovorí český prezident

20230428_Ukrajina_SR_CR_Caputova_Zelenskyj_stretnutie_13954528
FOTO TASR - Martin Baumann

KYJEV – Jasným posolstvom spoločnej deklarácie prezidentov Ukrajiny, Česka a Slovenska je podpora suverénneho práva Ukrajiny rozhodovať o vlastnej budúcnosti a zvoliť si vlastné bezpečnostné opatrenia, uviedol v sobotu na sociálnej sieti Facebook český prezident Petr Pavel, ktorý je spolu s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou na návšteve Ukrajiny.
        

Čaputová a Pavel sa v piatok v Kyjeve stretli s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, s ktorým podpísali spoločnú deklaráciu. Podčiarkli v nej, že zdieľaná história všetkých troch krajín i vzájomný rešpekt predstavujú pevný základ pre zdokonaľovanie ďalšej vzájomnej spolupráce a intenzívnych väzieb v oblasti ich spoločných záujmov s pozitívnym dosahom na občanov.

V deklarácii tiež najostrejšie odsúdili brutálnu ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine, ktorá podkopáva základné princípy Organizácie Spojených národov (OSN), Helsinského záverečného aktu a medzinárodného poriadku. Hlavy štátov všetkých troch krajín sa súčasne zhodli na zdieľaní univerzálnych hodnôt vrátane rešpektovania dôstojnosti, slobody, demokracie, rovnosti a diverzity, vlády zákona a rešpektovania ľudských práv vrátane práv osôb patriacich k národnostným menšinám, ako aj slobody tlače, uvádza sa v dokumente, ktorého znenie na sociálnej sieti zverejnil český prezident Pavel.

Zhodli sa tiež na tom, že suverénna, demokratická a slobodná Ukrajina je jedným z kľúčových faktorov na zaistenie bezpečnosti a stability v Európe. Opätovne tiež zdôraznili nevyhnutnosť transparentného procesu povojnovej obnovy Ukrajiny. Slovensko a Česko tiež vyslovili podporu pre poskytovanie nevyhnutnej podpory Ukrajine a zachovanie vzájomnej spolupráce v oblasti vojenského priemyslu a výcviku. Opätovne tiež uistili o zámere spolupracovať na európskych a medzinárodných fórach s ohľadom na oslobodenie území Ukrajiny dočasne okupovaných Ruskom; predovšetkým podporou mierovej iniciatívy ukrajinského prezidenta Zelenského a medzinárodnej Krymskej platformy.

Privítali tiež značný progres Ukrajiny na jej ceste k euro-atlantickej integrácii a zaviazali sa posilniť spoločné úsilie s cieľom zaistiť ďalší postup Ukrajiny smerom k implementácii štandardov Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO) na ceste Kyjeva k členstvu v oboch týchto organizáciách. Česko a Slovensko ako členské krajiny NATO zároveň vyjadrili pripravenosť zintenzívniť svoju podporu ambíciám Ukrajiny stať sa členom Aliancie, keď to podmienky umožnia, uvádza sa v dokumente.