Spoločnosť Kauzy Domáce Top

Posun v kauze zmeniek. Kočner študuje v Banskej Bystrici vlastný spis, prípad sa má uzavrieť

Mariana Kočnera previezli z Leopoldova do Banskej Bystrici, kde študuje svoj spis. Zdroj: TASR – Jakub Kotian

BRATISLAVA – Vážny posun v kauze zmeniek. RTVS informovala o tom, že Mariana Kočnera previezli z Leopoldova do vyšetrovacej väzby v Banskej Bystrici. Podnikateľ sedí vo vyšetrovacej väzbe kvôli obvineniu z falšovania zmeniek televízie Markíza od júna tohto roka. V októbri ho nečakane previezli do väznice v Leopoldove. Od minulého týždňa je Kočner umiestnený v Banskej Bystrici. Pre Glob.sk to potvrdil jeho obhajca Martin Pohovej. Jeho presun má vážny dôvod.

 

V Justičnom paláci v Bratislave strávil Marian Kočner dva mesiace. Rovnaký čas si podnikateľ posedel vo väzbe v Leopoldove. Dnes už obýva celu v Banskej Bystrici. “Dôvodom je oboznámenie sa s výsledkami vyšetrovania podľa paragrafu 208 Trestného poriadku,” potvrdil pre Glob.sk Pohovej. Zo spomínaného znenia trestného poriadku vyplýva, že vyšetrovanie kauzy zmenky sa blíži ku koncu. Podľa informácií Glob.sk sa chystá vyšetrovateľ podať v prípade návrh na obžalobu. Pred tým má zo zákona obvinený právo naštudovať si kompletný spis. Kočner sa pritom počas vyšetrovania opakovane pokúšal dostať z väzby. Súdy však jeho žiadosť zakaždým odmietli.

 

Trestný poriadok Zdroj: zakonypreludi.sk

 

V kauze zmeniek sú Marian Kočner a Pavol Rusko obvinení od júna tohto roka. Obaja sú obvinení zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti, ktorého sa mali dopustiť v súvislosti so zmenkami voči televízii Markíza. Kočner sedí odvtedy vo vyšetrovacej väzbe, Rusko je stíhaný na slobode. K týmto dvom obvineným pribudol v polovici novembra aj tretí – Štefan Ágh. Vyšetrovanie nabralo spád po tom, ako posudok z písmoznalectva vylúčil pravosť zmeniek. “Môžeme potvrdiť, že na základe žiadosti vyšetrovateľa boli vyhotovené znalecké posudky, ktoré potvrdzujú, že podpisy na zmenkách neboli vyhotovené 11.6.2000. Okrem tohto posunu v prípade je aj obvinenie tretej osoby. Vyšetrovanie naďalej pokračuje,” uviedla polícia v polovici novembra na sociálnej sieti. Informácie o novom obvinení teda prišla hneď po tom, ako polícia dostala do rúk spomínaný posudok. A zdá sa, že krátko po tom, príde aj návrh na obžalobu.

Boj o Markízu

Celý príbeh zmeniek odštartoval boj o ovládnutie Markízy v roku 1998. Spoločnosť Gamatex, ktorú vlastnil v tom čase Kočner so Štefanom Ághom, sa vďaka nevyrovnanej pohľadávke Pavla Ruska vo výške 80-miliónov korún dostala k 51 percentnému podielu v televízii. Spor sa vyostril 18.augusta 1998, keď do budovy televízie vtrhol Kočner aj so svojimi ľuďmi a preukázal sa súdnym rozhodnutím, že jeho firma je už štyri dni väčšinovým vlastníkom.

Bitku o vlastníctvo Markízy ukončil prevádzkovateľ televízie v roku 2000, ktorý odkúpil celú firmu Gamatex aj s pohľadávkou za dodnes nezverejnenú sumu. A tu siaha aj zmenková kauza, ktorá nepriateľov opäť spojila. Rusko aj Kočner totiž svorne tvrdia, že súčasťou predaja Gamatexu bol aj doplatok v hodnote 500-miliónov korún za predĺženie licenie pre Markízu na ďalších 12 rokov. Rusko ešte ako štatutár televízie vraj vystavil štyri zmenky v hodnote takmer 70-miliónov eur, pričom dve vystavil na Mariana Kočnera a dve práve na Štefana Ágha. Ich splatnosť bola v roku 2015 a 2016. Nakoľko Kočner peniaze v lehote nedostal, začal sa o milióny súdiť. Nakoľko je Rusko nemajetný, milióny by musela Kočnerovi vyplatiť v druhom rade Markíza. Televízia od začiatku tvrdí, že zmenky nepochádzajú z roku 2000 a sú falošné. Zmenky sa navyše ako položka nikdy nenachádzali v účtovníctve televízie, ani v účtovníctve spoločnosti Mariana Kočnera.