Politika Domáce

Potrebujeme úzku koordináciu Aliančných a národných vojenských štruktúr, tvrdí Zmenko

Náčelník generálneho štábu OS SR generál Daniel Zmeko. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Je potrebná úzka koordinácia Aliančných a národných vojenských štruktúr pri rozpracovaní a implementácii diskutovaných konceptov. Vo svojom piatkovom (18. 9.) vystúpení na konferencii Vojenského výboru NATO to zdôraznil náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR generál Daniel Zmeko.

 

Zároveň uistil spojencov, že ozbrojené sily sú pripravené plniť svoje operačné záväzky v prospech Aliancie v súlade so schválenými mandátmi. TASR o tom informoval hovorca OS SR Štefan Zemanovič.

Pre pandémiu nového koronavírusu bola konferencia realizovaná online prostredníctvom utajovanej video konferencie. Náčelníci generálnych štábov sa venovali problematike operácií, misií a ostatných aktivít Aliancie. Témami boli spoločné operačné záväzky v misiách v Afganistane, Iraku a Kosove k podpore stability, bezpečnosti a mierového úsilia v jednotlivých regiónoch. Riešili tiež otázky súvisiace s implementáciou konceptu pre odstrašenie a obranu euroatlantického priestoru (DDA Allignment) a progres rozpracovania konceptu rozvoja vojenských spôsobilostí NATO (NWCC).

Súčasťou konferencie bolo aj vstúpenie generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, ktorý sa vo svojom vystúpení zameral na víziu budúcnosti NATO v najbližších desiatich rokoch. V príhovore podčiarkol súčasné bezpečnostné výzvy a zdôraznil potrebu jednotnej a silnej Aliancie podporovanej zodpovedajúcou vojenskou silou, ktorá môže čeliť aktuálnym a budúcim výzvam ohrozujúcich bezpečnosť a hodnoty spoločenstva.