Tlačové správy

Pozitívny výhľad pre akcie rozvinutých trhov

Rok 2016 sľubuje, že bude pre akcie lepším rokom ako 2015, keď trhy boli zdeptané oveľa slabším rastom rozvíjajúcich sa trhov ako sa očakávalo. Ale táto slabosť má aj pozitívnu stránku, ktorá sa prejaví vo vývoji cien. Spotreba v rozvinutom svete v roku 2016 – najmä v Spojených štátoch – pravdepodobne preukáže výrazné posilnenie, sčasti vďaka rastu miezd a zamestnanosti, ale tiež vďaka klesajúcim cenám mnohých tovarov a služieb.

Výhľad hospodárskeho rasti v roku, obzvlášť v rozvinutých krajinách, je preto výrazne zdravší ako na začiatku roku 2015, čo vytvára pozitívne zázemie pre akciové trhy, najmä v USA. Avšak dôsledná analýza zostáva kľúčovým faktorom nakoľko inovatívne akcie rozširujú svoje vedúce postavenie s ohľadom na mnohé rušivé sily, ktoré menia podobu svetových akciových trhov.

DEFLÁCIA ZAŤAŽUJE OBCHODNÉ TOKY
Jedným z kľúčových príbehov roku 2015 bola globálna hrozba deflácie, ktorá vznikla na rozvíjajúcich sa trhoch a bola najviditeľnejšia v úpadku cien komodít. Deflácia je veľmi dvojsečná zbraň – môže mať výrazne negatívny ekonomický dopad, ale môže tiež naštartovať regeneratívne ekonomické sily. Spočiatku to vedie k poklesu obchodu, čo bohato dokazujú slabé výsledky exportu na celom svete a tiež globálne obchodné toky, ako zaznamenáva, napríklad, OECD. Toky obchodovaných tovarov v najbližšej budúcnosti zostanú slabé keďže nie je pravdepodobné, Čína a zvyšok rozvíjajúceho sa sveta v dohľadnej dobe odštartujú masívne oživenie ekonomiky.

PRÍNOS SPOTREBITEĽSKÝCHVÝDAVKOV
Ale deflácia má tiež pozitívne vedľajšie účinky. Deflačné tendencie sa neprejavili len v cenách komodít a ropy, ale tiež mnohých ďalších tovaroch, čo samo osebe prináša podporu reálnych príjmov. V USA, a v menšej miere aj v UK, pretrvávajúca sila trhu práce, spôsobujúca rast pracovných miest aj miezd, ďalej zvyšujú reálne príjmy.
Spotrebitelia v USA v roku 2015 nahromadili neočakávanie prostriedky z dôvodu nižších cien energií (a ďalších komodít) a celková miera úspor vzrástla napriek vyšším reálnym príjmom, čo je pre investorov záhadou. Tento efekt je pravdepodobne prechodný; v tomto roku sa zlepšenie zamestnanosti odrazí v modeloch spotreby, keďže americký spotrebiteľ začína opäť utrácať. Predaj automobilov a tvorba bývania sú skorými náznakmi, že toto sa v skutočnosti už deje. Vďaka rušivému vplyvu online výdavkov sa údaje o spotrebe čítajú ťažšie ako predtým, čo do istej miery zakrýva základnú silu spotrebiteľských výdavkov. Zatiaľ čo, napríklad, reťazce ako Wallmart môžu vykázať neuspokojivé obraty, online predajcovia ako Amazon môžu naopak zaznamenať zlepšenie. Celkove by sa však spotrebitelia mali postupne cítiť istejší a míňať viac zo svojich rôznych nečakaných prostriedkov a vyšších miezd.

AKCIE USA SÚ PODPORENÉ HOSPODÁRSKOU SILOU
To znamená, že americkí spotrebitelia do roku 2016 vstupujú v silnejšej forme, ako boli za poslednú dekádu. Spotreba v USA ľahko zvládne očakávané mierne zvýšenia úrokových sadzieb a domáca ekonomika možno nakoniec vykáže prekvapivo silný výkon. Do určitej miery, domáca ekonomika USA bude tiež fungovať ako bezpečnostný ventil globálnej ekonomiky, ktorá naďalej trpí krízovou situáciou inde, najmä na rozvíjajúcich sa trhoch.
Sila domácej ekonomiky zabezpečuje, že akciový trh USA je v lepšej pozícii, aby zvládol prísnejšiu monetárnu politiku ako iné trhy. To znamená, že v podmienkach amerického dolára môžeme naďalej očakávať, že trh USA bude výkon prekonávať.

DO POPREDIA VSTUPUJÚ INOVÁCIE
Jednou z kľúčových tém v roku 2016 bude pre investorov téma inovácií. Zlomoví inovátori sú na najlepšej ceste meniť tvár trhov v niekoľkých odvetviach. Sme toho svedkami v technológiách prostredníctvom sociálnych médií a internetu; vo farmaceutickom priemysle vidíme pokroky v nových terapeutických oblastiach ako onkológia; a dokonca aj v hernom segmente vidíme celú kopu online hier. Inovácie zmenia svetové akciové trhy, čím vytvoria nové prostredie, v ktorom bude vedenie USA prekvitať. V centre tohto príbehu bude stáť Nasdaq, keďže je v najlepšom postavení, aby profitoval zo zlomových síl, prameniacich z prostredí informačných technológií a biotechnológií, teda segmentov kde naďalej zaznamenávame silnú dynamiku príjmov.
Celkove bude trh aj naďalej rozdelený medzi zdroje inovácií a zvyšok ekonomiky. Očakával by som, že onedlho budú investori opäť hovoriť o “starých” a “nových” zásobách, tak ako to bolo v 90-tych rokoch minulého storočia. Aktívni manažéri budú mať jasnú výhodu pred investormi pracujúcimi na báze trhovej kapitalizácie, ktorých expozícia voči akciám “starej ekonomiky” je spiatočnícka a skôr či neskôr už nebude v súlade s novo vznikajúcim ekonomickým poriadkom. Vedenie akcií inovácií a segmentov je stále tesné, ale je vytrvalé a bude kľúčovým zdrojom výnosov pre selektívnych dlhodobejších investorov.

SVETLEJŠIE VYHLIADKY PRE EURÓPU
Vyhliadky Európy sa postupne zlepšujú. Aj je stále mierne, oživenie domáceho dopytu v Európe vyzerá pevnejšie ako v minulosti a, na rozdiel od všeobecnej mienky, a kuriózne je, že bude ťažiť z vlny migrantov z juhovýchodného koridoru Európy. Naliehanie Európskej centrálnej banky na presadenie uvoľnenej monetárnej politiky znamená, že tu je malé politické riziko pre toto domáce oživenie, okrem celoročného rizika z periférie vo forme náhleho napätia v Grécku a Portugalsku. Aj keď to verejne nikdy nepriznali, tiež by som očakával, že menová slabosť bude politickým cieľom ECB. V tomto kontexte nie je pravdepodobné, že Euro spôsobí veľký obrat a zmení sa na prekážku ekonomického oživenia.