Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

POZOR, ak doma CHOVÁTE toto ZVIERA! Je čoraz populárnejšie medzi DEŤMI, no prenáša NEBEZPEČNÉ choroby: Dôležité VAROVANIE vedcov

Ilustračné foto. Zdroj: Wikipedia, Freepik, úprava zregionu.sk

SLOVENSKO – Vedci na univerzite vo švajčiarskom Lausanne varujú pred čoraz obľúbenejšími domácimi miláčikmi. Sú nimi slimáky africké alebo aj tzv. achatiny. Môžu prenášať hlístovce, ktoré spôsobujú zápal mozgových blán u človeka. 

Slimáky africké nie sú len nevinnými domácimi maznáčikmi. Môžu byť prenášačmi rôznych ochorení. Vedci z Univerzity v Lausanne vo vedeckom časopise Parasites & Vectors poukazujú na to, že približne dve tretiny pôvodcov chorôb, ktoré postihujú tieto obrovské tvory, môžu infikovať aj ľudí, píše cnn.iprima.cz.

Ľudia si myslia, že sliz z nich môže mať liečebné účinky. Nemusí to tak byť, pretože práve pri kontakte s nimi hrozí prenos patogénov, teda prenášačov ochorení. Majitelia radi zverejňujú fotografie, na ktorých vidno, že sa so slimákmi bozkávajú alebo si ich len prikladajú na tvár, neuvedomujú si však, podľa vedcov možné riziko pre nich a pre ich deti.

Zároveň Medzinárodný zväz ochrany prírody (IUCN) si uvedomuje potenciálne nebezpečenstvo týchto slimákov a rozhodol sa ich zaradiť medzi nebezpečné invázne druhy. Ich schopnosť prispôsobiť sa novým prostrediam mimo svojho prirodzeného výskytu môže mať katastrofické dôsledky pre miestne ekosystémy. V niektorých štátoch je zakázaný ich chov, pretože hrozí nebezpečenstvo premnoženia sa.