Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

POZOR Čaká nás NAJHORŠIE počasie! Blíži sa k nám nebezpečný ORKÁN: Napáchať môže veľké škody

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk Na Slovensku sa rúti silný orkán a snehová kalamita | ZDROJ: Pexels

BRATISLAVA – Slovensko čaká v najbližších hodinách najhoršie a najextrémnejšie počasie za celú uplynulú zimu. Meteorológovia z imeteo.sk varujú pred nebezpečným orkánom, ktorý sa blíži na naše územie. Ten so sebou môže priniesť nebezpečný vietor a snehovú kalamitu.

 

Cez našu oblasť bude postupovať tlaková níž, ktorá prinesie množstvo nového snehu a nepríjemný silný vietor. Nepriaznivé počasie ale čaká celú strednú Európu. Na zhoršenie by ste sa mali pripraviť už počas piatku. Popoludní sa môže zdvihnúť silný vietor a postupne začne snežiť, no to najhoršie nás čaká počas soboty.

Vietor môže narobiť škody

Na západnom Slovensku sa rozfúka v piatok okolo 14:00 a potrvá to až do nedele. Najhoršie fázy nás čakajú v piatok medzi 16:00 a 22:00 a následne v sobotu od 05:00 do 16:00. Vietor bude dosahovať rýchlosť 55 až 80 km/h, no na Podunajskej nížine to môže byť až 100 km/h.

Na strednom Slovensku bude situácia veľmi podobná a vietor očakávame od piatku približne 15:00. Rýchlosť vetra bude približne 55 až 70 km/h, no oveľa horšie to bude na horách. Od sobotného rána bude fúkať rýchlosťou 120 km/h. Najhoršie počasie očakávame na hrebeňoch Vysokých a Nízkych Tatier, kde môže vietor v nárazoch dosiahnuť rýchlosť až do 160 km/h. Na víkendovú lyžovačku preto rovno zabudnite, radšej ostaňte doma v bezpečí.

Na východné Slovensko doraz vietor až v sobotu ráno, pričom poryvy vetra budú dosahovať rýchlosť 55 až 80 km/h. Lokálne, najmä na území Východoslovenskej nížiny, môže byť vietor silnejší a jeho rýchlosť bude do 100 km/h.

Sneh nenapadne na celom Slovensku

Najviac snehu má napadnúť na strednom Slovensku. Prvý sneh očakávame už v piatok doobeda a pokračovať bude v sobotu. V nižších polohách by malo napadnúť 5 až 15 cm nového snehu, no na severe nie je vylúčené, že pribudne od 20 do 40 cm snehovej nádielky. Na horách môže pripadnúť okolo 50 cm.

Na východe bude snežiť od piatkového poobedia a obyvatelia sa môžu tešiť na 5 až 10 cm novej snehovej pokrývky. Jedine na západnom Slovensku nečakáme silné sneženie. Od piatkového rána síce snežiť začne, no sneh sa postupne začne meniť na dážď a pršať môže až do soboty. Sneh môže napadnúť jedine v oblasti Malých Karpát.

Spojenie snehu a silného vetra môže spôsobiť snehové záveje, preto jazdite opatrne a dávajte si na cestách pozor. Vietor môže napáchať škody aj na majetku, preto radšej odložte všetko, čo máte vonku voľne položené.