Regióny Trenčín Považská Bystrica

POZOR Ľudia sa NEVEDIA dovolať LEKÁROM! Pripravte sa, bude to trvať TÝŽDNE: Čo sa deje? Vieme viac

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

POVAŽSKÁ BYSTRICA – Pacienti z Považskej Bystrice a okolia majú už niekoľko dní problém dovolať sa svojim doktorom. Situácia je vážna a môže trvať ešte ďalšie dni a týždne. Mnohí ľudia sú nahnevaní, zúfalí a bezmocní. 

 

Asi tri desiatky súkromných ambulancií v Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici sú už od minulého týždňa bez telefonického spojenia. Dôvodom je chyba na analógovej ústredni, na ktorú sú pripojené súkromné ambulancie, ale aj lekáreň či iné súkromné prevádzky v nemocnici. Informoval o tom vedúci výpočtového oddelenia nemocnice Tibor Lachký.

Problém môže trvať týždne

“Z dôvodu výpadku telefónnej ústredne nie je možné dovolať sa obvodným a špecializovaným ambulanciám. Výpadok nastal dňa 8.1.2024, no vzhľadom k závažnosti poruchy naďalej pretrváva. Uvedený technický problém intenzívne riešime s dodávateľskou firmou a o jeho odstránení Vás budeme informovať,” zverejnila Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica na svojom Facebooku.

“V nemocnici máme od roku 2020 novú digitálnu telefónnu ústredňu. Súkromníci, ktorí sú v nemocnici v prenájme, sú napojení na analógovú ústredňu. Na nej úplne ´odišla´ elektronika, museli sme objednať úplne novú ústredňu,” priblížil Lachký s tým, že výmena ústredne bude trvať dva až tri týždne.

Problém majú aj samotní lekári

Podľa súkromnej pediatričky Taťjany Žikavskej majú problém nielen pacienti, ktorí nemôžu s lekármi komunikovať, ale aj samotní lekári. Nemajú totiž možnosť telefonicky konzultovať problémy s odbornými lekármi.

“Všetko musíme riešiť mobilnými telefónmi, s pacientmi komunikujem prostredníctvom elektronickej pošty. Niektorí pacienti sú nervózni, obviňujú nás, že zámerne nedvíhame telefóny. Mrzí nás to, no nie je to naša chyba, ani chyba vedenia nemocnice. Je to skrátka porucha systému,” zdôraznila lekárka s tým, že výpadok spojenia nie je príjemný, no ak niekto chce, tak si kontakt s lekárom nájde.

V prípade, že sa potrebujete skontaktovať s niektorým z lekárov, ktorému sa neviete dovolať, môžete mu poslať e-mail, prípadne navštíviť ambulanciu osobne.