Regióny Top

POZOR na tieto praktiky „policajtov“: Upozorňuje na ne samotná polícia! Na TOTO nikdy nereagujte

Ilustračné foto. Zdroj: Polícia SR

BRATISLAVA – Hlavičkový papier, veľa vymenovaných paragrafov a podpis samotného policajného prezidenta. Éterom sa šíri ďalší podvod, ktorý zneužíva inštitút policajného zboru a v jeho mene dostávajú ľudia predvolania. Pozor by ste si mali dať však nielen na elektronickú poštu, podvodníci by vám mohli totiž aj zavolať. Okrem toho v teréne úradovali aj “fejkoví” policajti, ktorí od vás mámia peniaze. 

 

Ako upozornila polícia, podvodníci sa snažia zarobiť nejaké to euro od dôverčivých obetí a radi vystupujú pod hlavičkou oficiálnych inštitúcií. Ich podvodom to tak podľa nich podáva punc dôvery. „Neštítia sa ničoho, najskôr zneužili logá slovenských bánk, doručovateľov poštových zásielok ako napr. Slovenská pošta, Packeta či Fedex, a teraz zneužili logo polície a Europolu,“ upozornili.

„Viacerí ste nám poslali “predvolanie”, ktoré pristálo vo vašich emailových schránkach. Dôležitosť tejto “úradnej listiny” je zvýraznená menami zástupcu riaditeľa Europolu a policajného prezidenta. Aby bola listina úplne dokonalá, sú na nej logá polície a Europolu,“ ozrejmili. Podvodníci podľa nich pravdepodobne rátajú s tým, že ak zareagujete na ich email a odpíšete im, že sa výsluchu zúčastnite, budú od vás žiadať peniaze, alebo údaje z platobnej karty výmenou za to, že nebudete stíhaný za údajne sexuálne trestné činy. Takto však v žiadnom prípade predvolanie nevyzerá. Ak chce vyšetrovateľ alebo poverený príslušník predvolať osobu, predvolanie posiela poštou, kde je uvedená adresa policajného útvaru. Predvolanie sa totiž neposiela emailom, ale poštou. Vyšetrovateľ si svedkov predvoláva aj telefonicky.

Zdroj: Facebook/ Hoaxy a podvody – Polícia SR

Na naozajstnom predvolaní je aj pečiatka útvaru policajného zboru, ktorý vo veci vedie vyšetrovanie a podpis orgánu činného v trestnom konaní, teda podpis vyšetrovateľa, alebo povereného príslušníka. Nie podpis policajného prezidenta alebo iného policajného funkcionára. Na naozajstnom predvolaní sa neuvádza ani meno policajného prezidenta ani zástupcu riaditeľa Europolu ani iných funkcionárov. Ak vám takéto predvolanie prišlo – ide o pokus o podvod.

Čo robiť, ak takéto predvolanie dostanete

Ak vám príde takýto email, odporúčame odosielateľa zablokovať, aby vám takého hlúposti neposielal a nezahlcoval schránku. Nikdy rozhodne neposielajte peniaze, ak vás podvodníci následne požiadajú o platbu v súvislosti s takýmto predvolaním. Ak sa tak stalo a vy ste zaplatili, odporúčame ísť na políciu, pretože ste sa stali obeťou trestného činu. „Ak ste nebodaj podvodníkom poslali aj údaje z karty, odporúčame kontaktovať vašu banku a zablokovať kartu. Potom utekajte na políciu podať oznámenie,“ uviedli.

Podvodné telefonáty v Bratislave.
Polícia v Prešovskom kraji varuje pred množstvom podvodných telefonátov.
Zdroj: FB Polícia SR

Skúšajú to aj cez telefóny

Okrem emailov však podvodníci skúšajú kontaktovať ľudí aj prostredníctvom telefónov. Aj v tomto prípade sa vydávajú za orgány činné v trestnom konaní. „V posledných hodinách od vás dostávame desiatky správ, v ktorých nám nahlasujete záhadné telefonáty od polície. NIE SÚ SKUTOČNÉ! Polícia s občanmi takýmto spôsobom v žiadnom prípade nekomunikuje,“ odkázali.

Celý podvod má pritom jednoduchý priebeh. Zazvoní vám telefón. Niekto vám volá z klasického slovenského čísla. Polícia upozorňuje, že takýchto čísel je viac, preto sa kontakt nedá jasne špecifikovať. V telefóne sa vám následne ozve monotónny hlas. Často rozpráva lámanou angličtinou a predstaví sa ako príslušník Slovak Police Force. Osoba na druhej strane sa hrá na policajta a tvrdí vám, že sa niekto s vašim občianskym preukazom dopustil trestného činu. Ak nebudete spolupracovať, polícia vám údajne zabaví všetok váš majetok do 45 minút. Podvodník vás zároveň zavádza, že je na vašu osobu vydaný zatykač.

Ak vám niekto v tomto duchu zatelefonuje, ihneď takýto telefón zložte a s podvodník zároveň zavádza, že je na Vašu osobu vydaný zatykač. Osobám na druhej strane neposkytujte žiadne osobné údaje a zablokujte si volané telefónne číslo. So skúsenosťou by ste sa mali podeliť aj so svojim okolím, aby sa nedali nachytať. Ak sa už náhodou stanete obeťou trestného činu, ihneď kontaktujte políciu.

Falošní policajti

Polícia tiež upozornila, že aj na Slovensku sa začínajú rozmáhať prípady podvodov, kedy obete naletia falošným policajtom a vyhodia podľa ich inštrukcií peniaze zabalené vo vrecku von z okna v domnení, že si ich takto ochránia, pretože “fejkový” policajt im ich zoberie a ochráni. “Ide o nechutný podvod, ktorý zneužíva značku polície. Nitrianskej okresnej kriminálke sa po dôkladnej robote podarilo odhaliť páchateľov podvodov na senioroch. 28 a 22 ročných mužov vyšetrovateľka Policajného zboru obvinila z pokračovacieho zločinu podvodu,” uviedli.

“Keď v posledný tohtoročný februárový deň zazvonila pevná telefónna linka v byte 71- ročnej ženy netušila, že na ten deň nikdy nezabudne. Mužský hlas sa jej predstavil ako zamestnanec pošty a žene oznámil, že jej bude vyplatená suma 150 eur. Požiadal ju o presnú adresu a následne jej asi o 15 minút volal iný muž na jej mobil. Ten sa jej pýtal či má doma peniaze, lebo jej hrozí nebezpečenstvo, pričom poukazoval na telefonát predtým, o ktorom tvrdil, že je to podvod a chcú ju okradnúť. Žene prikázal, aby všetky peniaze, ktoré má doma zabalila a vložila do modrého smetiaku pred domom. 17 200 eur tak skončilo v obliečke od vankúša, previazané modrým motúzom v modrej smetnej nádobe,” uviedla polícia prípad z praxe.

Druhá žena, ktorej sa podvodníci snažili dostať do peňaženky, už našťastie ich náporu odolala. Mužský hlas v telefóne sa jej predstavil ako pracovník sociálnej poisťovne, ktorý jej súrne potrebuje doručiť zásielku. Žena mu tak dala svoje kontaktné údaje a aj adresu. Následne jej volal iný muž, ktorý sa predstavil ako policajt a snažil sa ju upozorniť na konanie predtým volajúceho muža, ktorý ju chce údajne okradnúť. Zisťoval pritom či má doma peniaze a šperky. Až manžel volanej ženy urobil s týmito telefonátmi rázny koniec a podvodníkom položil telefón.

Podobný scenár sa udial aj v treťom prípade, pričom mala poškodená vyhodiť všetky peniaze a cennosti čo má doma z okna. Žene prišlo zle a vyšla pri telefonáte s podvodníkmi na balkón, kde si jej telefonát vypočul sused a okamžite zakročil. Nič sa tak z okna nevyhadzovalo.