Spoločnosť Domáce GPlus Top

Vodiči, pozor! Toto je nová finta, ktorou chcú podvodníci od vás získať peniaze

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Len pred nedávnom Slovákom vyvolávali podozrivé zahraničné telefónne čísla. Ľudia ich zdieľali na sociálnych sieťach, varovanie prišlo aj od polície. Teraz sa spustila lavína nových podvodných telefonátov. Podvodníci ľuďom vyvolajú s ďalším klamstvom – žiadajú zaplatiť pokutu, pretože ste si nekúpili diaľničnú známku.

 

Na sociálnych sieťach sa začali objavovať varovné statusy. Slovákom vyvolávajú v mene Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) podvodníci, ktorí žiadajú peniaze. Celý problém sa týka diaľničných známok. V telefonáte podozrivé osoby ľuďom vysvetľujú, že išli po diaľnici bez známky a preto je nutné zaplatiť pokutu. ,,Dnes som mala telefonát v mene NDS, že moje vozidlo išlo po diaľnici bez diaľničnej známky a ako ideme riešiť pokutu,‘‘ zdieľala status na sociálnej sieti Petra. Ako bolo napísané v statuse, dotknutá osoba sa s problémom obrátila aj na NDS. Tá celú situáciu vysvetlila.

 

Pokuta cez telefón?

Národná diaľničná spoločnosť nemá v kompetencii zasielanie pokút. ,,Ak motorista jazdí po diaľnici bez zakúpenej elektronickej diaľničnej známky, nikto z našej spoločnosti mu nevolá a nerieši pokutu cez telefón. Pokuty chodia klasicky poštou, posielajú ich okresné úrady. Nenaleťte podvodným telefonátom,‘‘ upozornila NDS.

 

Podvodníci opäť vyvolávajú. Zdroj: pixabay.com

Sú len dva spôsoby

Priestupky prejednáva príslušný orgán policajného zboru dvomi spôsobmi. Formou pokuty, ktorá je zaslaná prevádzkovateľovi vozidla poštou príslušným okresným úradom podľa miesta evidencie vozidla alebo pokutu udelí v blokovom konaní priamo na mieste policajt. ,,Údaje, ktoré zaznamenáva kontrolný systém NDS sú ďalej postúpené rezortu dopravy a okresným úradom. Výber pokút, riešenie priestupkov a časový horizont, v akom príde pokuta, nie sú v kompetencii Národnej diaľničnej spoločnosti,‘‘ vysvetlila NDS. Tá teda nemá možnosť rozhodnúť o udelení, respektíve neudelení pokuty.

Aj rezort dopravy upozorňuje, že zasielanie a vymáhanie pokút je v plnej kompetencii okresných úradov, ktoré ich zasielajú na základe informácií z kontrolného systému NDS. ,,Motorista dostane spolu s rozhodnutím o uložení pokuty aj dôkaz, kedy bolo jeho vozidlo zachytené kontrolným systémom bez platnej diaľničnej známky. V žiadnom prípade motoristom nikto netelefonuje a nežiada, aby uhradili pokutu,” zdôraznil pre Glob.sk rezort. Pokuta za jazdu bez diaľničnej známky je vo výške 150 eur, ak ju motorista uhradí do 15 dní, jej výška sa zníži na 100 eur.

Ak sa ale domnievate, že ste dostali pokutu neoprávnene: ,,Podľa zákona môžete proti rozkazu podať do 15 dní odo dňa jeho doručenia odpor. Odpor adresujete znova okresnému úradu, ktorý rozkaz vydal (v odôvodnení uvediete skutočnosti, ktoré by vysvetľovali, že pokutu ste dostali neoprávnene a zároveň označíte dôkazy na preukázanie svojich tvrdení),‘‘ dodáva NDS.

 

Ak nemáte známku, pokutu vám môže dať priamo policajt. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Neustále kontroly

Rezort dopravy tiež vodičom pripomína, že pred vstupom na spoplatnený diaľničný úsek sú povinní uhradiť diaľničnú známku. ,,Úhradu neustále preveruje kamerový systém rozmiestnený v rámci celej infraštruktúry. Kontrolný systém je doplnený aj špeciálnymi mobilnými hliadkami (kontrola na mieste) za účasti príslušníka PZ SR.”

 

Systém na diaľnici, ktorý kontroluje známky. Zdroj: ndsas.sk

Pozor na údaje

Pokuta vám môže prísť aj vtedy, keď ste si známku kúpili, ale omylom ste zadali nesprávne údaje. Preto už pri samotnej kúpe diaľničnej známky musíte byť obozretní. Za správnosť údajov zodpovedá výlučne motorista. Ak je niektorý z údajov chybný, problém musíte oznámiť najneskôr do 15 minút. Ak to nestihnete, zmeny nebudú možné. Chybu môžete oznámiť prostredníctvom zákazníckej linky alebo cez internetový formulár. Glob.sk o ďalších potrebných informáciách a radách ohľadom diaľničných známok informoval.

 

Galéria
Pri kúpe známky je dôležité si skontrolovať údaje. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Podvodníci volajú ohľadom diaľničných známok. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa
Zmena sa dotkne finančne najmä NDS. Zdroj: ndsas.sk
Nová 365-dňová známka bude výhodná pre vodičov, ktorí si kúpia nové auto. Zdroj: TASR / LukṚ Grinaj
navigate_before
navigate_next