Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

POZOR Pripravte sa na EXTRÉMNE počasie! Tohtoročná ZIMA bude INÁ ako tie predošlé: El Niño udrie v plnej sile

Slovensko. Zdroj: imeteo.sk

SLOVENSKO – Počasie sa s nami v poslednej dobe poriadne zahráva. Extrémne vysoké teploty nedávno vystriedala nepríjemná zima, ktorá k letu rozhodne nepatrí. Na výkyvy sa treba pripraviť aj počas nadchádzajúcej zimy, ktorá bude trochu iná než tie predošlé.

 

Prvé predpovede na túto zimu priniesol známy klimatológ a meteorológ Jozef Pecho, ktorý svoje predpovede zdieľal prostredníctvom svojho Facebooku. Zameral sa predovšetkým na známy fenomén El Niño, ktorý sa v posledných mesiacoch skloňuje čoraz častejšie. “El Niño sa v tomto roku vyvíja neobvykle rýchlo a bude silné, vyplýva to z najnovších prognóz americkej NOAA a európskeho centra ECMWF. To, že teplá fáza ENSO nastúpila tak skoro, je priamy dôsledok rýchlo sa otepľujúcich oceánov (a atmosféry), ktoré sú v súčasnosti o viac ako 0,5 °C teplejšie ako v roku 1997(98), kedy sme mali historicky zatiaľ najsilnejšie El Niño,” prezradil Jozef Pecho vo svojom príspevku.

Zima prinesie veľa zrážok a povodne

Aj keď je leto v plnom prúde, mnohých už určite zaujíma to, aká bude tohtoročná zima. “Prognostické modely sa tiež zhodujú v tom, že tohtoročné El Niño ovplyvní počasie takmer na celej planéte, vrátane strednej Európy, kde možno očakávať teplejšiu a na zrážky bohatšiu zimu 2023/24. To isté veľmi pravdepodobne bude platiť aj o nasledujúcom roku 2024 (povodne),” uviedol Pecho.

Snehu na Slovensku býva v posledných rokoch pomenej, najmä čo sa týka nižších a južnejších oblastí. Keďže predpovede počítajú s teplejšou zimou, je možné, že nás čaká viac dažďových zrážok, ktoré následne môžu spôsobiť spomínané povodne. Tie môžu ohroziť množstvo ľudí a zároveň môžu spôsobiť rozsiahle materiálne škody.

Zdroj: TASR / Erika Ďurčová (ilustračné foto)

Podľa meteorológa ale bude najhoršia situácia v tropických šírkach. Dopady na tropické koraly môžu byť katastrofálne a dlhotrvajúce, pričom problémy budú aj v oblasti južnej a juhovýchodnej Ázie. Tam môžeme očakávať suchá a rozsiahle lesné požiare, najmä v Indonézii.