Senec Regióny Bratislava Top

POZOR Samozber jahôd PRERUŠENÝ! Kvôli INFEKCII musia VYHODIŤ tony ovocia

samozber jahôd
Samozber jahôd museli prerušiť. ZDROJ: Facebook/Dobrý ježko

DUNAJSKÁ LUŽNÁ – Samozber jahôd patrí k veľmi obľúbeným činnostiam v tomto období. Nazbierať si ich môžete na rôznych miestach na Slovensku, pričom na západe ich nájdete hneď vo viacerých lokalitách. Známym miestom je aj Dunajská Lužná v Seneckom okrese, kde však museli samozber prerušiť. 

Ako informuje spoločnosť Dobrý ježko na svojom Facebooku, samozber jahôd je od utorka prerušený. Dôvodom je, žiaľ, infekcia, ktorá napadla ovocie. Spôsobili ju aj dlhodobé dažde. Z plantáže preto musia odstrániť poškodené plody, z ktorých denne vyvezú niekoľko vlečiek. Dokopy sú to desiatky ton jahôd, čo je pre každého podnikateľa hroznou správou.

“Pre infekciu, ktorá môže nakaziť aj zdravé jahody, je toto riešenie jediné dobré – rýchlo odstrániť z porastu infikované plody, aby ostatné mohli zdravo dozrieť. Takto poškodené plody nie sú vhodné na nijaké ďalšie spracovanie. Ani legislatívne a vôbec nie vo firme s certifikátmi a kontrolou kvality. Plody zasiahnuté infekciou neodporúčame používať ani vám doma,” upozorňuje Dobrý ježko na svojom Facebooku.

Ľudia sú z tejto situácie smutní

V komentároch pod príspevkom sa objavilo množstvo podporných komentárov, napríklad aj u ľudí, ktorí samozber jahôd stihli ešte pred jeho prerušením. “Boli sme v pondelok na samozbere. Naozaj bolo veľa krásnych jahôd plesnivých. Ale tie, ktoré sme si obrali, boli výborné. Aj my sme boli smutní z toľkých škôd. Držíme Vám palce pri Vašej práci. Počasie je veru “vrtkavý” kamarát pre poľnohospodárov. Tešíme sa, že robíte správnu vec,” napísala Jana.

“Aj my sme dnes ešte stihli, ale veru škoda toľkých zhnitých jahôd čo tam bolo,” potvrdila Veronika. Pridali sa k nim aj ďalší komentujúci, ktorým bolo do plaču z toľkých škôd.

Kým neobnovia samozber jahôd, ľudia zatiaľ môžu využiť samozber hrášku alebo levandule.