Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

POZOR Sťahujú nebezpečné MÄSO! Našli v ňom zákerné BAKTÉRIE: Ak máte doma, vyhoďte ho

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.zoznam.sk

SLOVENSKO – Štátna veterinárna a potravinová správa prostredníctvom portálu RASFF (rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá), upozorňuje na ďalší výrobok, ktorý môže ohroziť naše zdravie. Ide o kuracie mäso z Ukrajiny, ktoré môže obsahovať nebezpečnú Salmonellu!

Upozornenie na nález prišlo už 20.2.2024 z Poľska, kde vo vzorke kuracieho mäsa z Ukrajiny objavili určité množstvo baktérie Salmonella Typhimurium. Tento druh salmonel spôsobuje alimentárne ochorenia a patrí k najčastejším druhom Salmonell, ktorým sa môžeme nakaziť.

Nezabúdajte na tepelnú úpravu

Všeobecne platí, že ak mäso dostatočne tepelne upravíte, mali by v ňom zneškodniť všetky baktérie, ktoré sa v ňom nachádzajú. No, ak máte doma výrobok z kuracieho mäsa pochádzajúceho z Ukrajiny, určite zvýšte svoju obozretnosť a takéto mäso radšej nekonzumujte. 

Podľa portálu RASFF bolo nakazené mäso síce objavené v Poľsku, ale distribúcia prebiehala aj na Slovensku a teda potenciálne nebezpečenstvo hrozí aj tu. Pri týchto výstrahách štátna a veterinárna správa vždy urobí potrebné kroky na odstránenie nebezpečnej potraviny z trhu. Aj napriek tomu sa však niektoré kusy môžu dostať až na váš stôl. Skontrolujte si, či mäso z Ukrajiny nemáte doma, ak áno, radšej ho vyhoďte.