Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

POZOR! Tieto automaty DEŤOM predávajú DROGY po celom Slovensku! Prečo to štát dovolil? Šokujúce pozadie BIZNISU

Automaty. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Milan Podmaník, freepik.com

BRATISLAVA – Po celom Slovensku nájdeme špeciálne automaty na legálne drogy. Vydávajú sušené rastliny alebo cigarety, ktoré majú účinky podobné ako marihuana. A to bez overenia veku. Kupujú ich aj tínedžeri. Ako je to možné? Podnikatelia našli spôsob, ako to robiť v súlade so zákonom. Tvrdia, že ide iba o zberateľské predmety. 

Na Slovensku prekvitá nový drogový biznis. Produkty na fajčenie po novom kúpite aj v automatoch, ktoré fungujú rovnako na stroje na jedlo či nápoje. Problém je však to, že obsahujú psychotropnú látku HHC-P. Na problém poukázal Denník N, ktorý sa bližšie pozrel na to, ako tento biznis funguje.

Predajcovia využívajú to, čo im súčasný zákon dovoľuje. Látka HHC má totiž niekoľko podôb, zákon však reguluje iba jedinú. Látky vyskytujúce sa v produktoch dostupných v automatoch aj v online a kamenných predajniach u nás zakázané nie sú.

A tak stačí, že dieťa má hotovosť alebo platobnú kartu, a bez problémov si v automate kúpi napríklad elektronickú cigaretu s látkou HHC-P. Potvrdil to aj pozorovanie novinárov z Denníka N. Za desať minút sa pri automate vystriedalo niekoľko skupiniek tínedžerov. Nakúpiť si mohli bez akéhokoľvek preukázania svojho veku.

“Neotvárať, ide o zberateľský produkt”

Automaty u nás fungujú minimálne v šiestich mestách: v Bratislave, Trnave, Žiline, Banskej Bystrici, Leviciach a Martine. Zväčša sa nachádzajú vo veľkých nákupných centrách. Produkty sa dajú kúpiť aj v internetových obchodoch.

Právnik Tomáš Zábrenszki pre denník upozornil, že ak by sa deťom niečo vážne stalo, predajcovia ani štát by neniesli zodpovednosť. Na obaloch produktoch sa totiž uvádza, že sú určené na zberateľské účely a nie na spaľovanie či konzumáciu. Predajcovia tak obchádzajú nielen potravinárske regulácie, ale aj zákon o ochrane nefajčiarov. Ak by predajca priznával, že cigareta je určená na fajčenie, nesmel by ju ponúkať v automatoch. Zloženie produktov na obale ani nie je detailne opísané.

Ako na to reaguje Ministerstvo zdravotníctva SR? Čítajte na druhej strane.