Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

POZOR Už dnes Slovensko čaká DOPRAVNÝ KOLAPS! Mestá ZABLOKUJE 2-tisíc traktorov: Ako sa dostaneme do práce a školy? Takto prebehne NAJVÄČŠÍ protest v histórii

Zdroj: TASR/Maroš Černý

SLOVENSKO – Pondelkové protesty farmárov boli začiatok. Na štvrtok (22.2) svoje aktivity ohlásila agrárna komora s tým, že pôjde o najväčšie farmárske protesty v histórii Slovenska. Avizuje, že doprava bude ochromená.

Na tento týždeň na Slovensku naplánovali dva protesty rôznych farmárskych skupín. Hoci na prvý pohľad sa môže javiť, že ide o rovnakých ľudí a identický cieľ, nie je to pravdou. Zhodujú sa v tom, že obom skupinám prekáža prebyrokratizovaný systém dotovania aj dovozy príliš lacných potravín z mimoeurópskych krajín vrátane Ukrajiny.

Naopak, líšia sa v tom, že prvý pondelkový (19.2) protest viacerých organizácií menších farmárov sa konal pred pred ministerstvom pôdohospodárstva a pred sídlami Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Protestovali najmä proti tomu, že štát mešká s vyplácaním agrodotácií. Protestnú akciu vyhlásilo Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov.

Proti politike Bruselu

Nespokojní farmári vyrazia do ulíc aj vo štvrtok (22. 2.). Protest najväčšej domácej farmárskej organizácie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) bude namierený voči agrárnej politike EÚ. Títo väčší farmári kritizujú aj snahu o rozsiahlu ekologizáciu svojho odvetvia. “Hlavným dôvodom nespokojnosti sú najmä obrovské množstvo byrokracie, ktoré Európska komisia kladie na poľnohospodárov a potravinárov, jej nereálne postavené zelené ciele a nedostatočná ochrana európskych trhov pred dovozmi ukrajinských komodít,” vysvetlila Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.

My chceme chovať zvieratá, pestovať plodiny a vyrábať potraviny, nie sedieť za počítačom a lúštiť niekedy až nezmyselné požiadavky Európskej komisie, ktoré sa neustále menia a brzdia rozvoj vidieka. Roky voláme po jednoduchších pravidlách od Európskej komisie a reálnych ekologických cieľoch. Namiesto toho z nás európski politici robia úradníkov na poliach,” priblížil Andrej Gajdoš, výkonný podpredseda SPPK.

2200 traktorov a 37 miest

Komora farmárovo hovorí o najväčších protestoch v histórii Slovenska. Na 37 miestach a dvoch hraničných priechodoch stretne viac ako 2 200 kusov poľnohospodárskej techniky. “Vo všetkých mestách, kde sídlime, budú prebiehať protesty. Po hlavných cestných ťahoch sa v nich bude presúvať poľnohospodárska technika s odkazmi, prečo a za čo protestujeme” vyhlásil pre Denník N Emil Macho, predseda SPPK.

Farmári vo štvrtok zablokujú centrá miest. Zdroj: TASR/Maroš Černý

Ako priblížil, centrá miest zablokujú úplne. “Centrá miest ale zablokujeme až po deviatej hodine rannej, keď už budú deti v školách, aby sme nenarúšali výuku,” podotkol. Na ostatných cestách k úplnému zablokovaniu nepríde, ale tvoriť sa majú zápchy, ktoré vytvorí pomaly sa presúvajúca technika. Trvať to bude niekoľko hodín. Dodal, že pri protestoch na Slovensku nebude dochádzať k vandalizmu, ako na podobných akciách v západnej Európe,

Polícia prijala opatrenia, úsekom sa odporúča vyhnúť

Na protesty zareagovala aj polícia a prijala viaceré bezpečnostné opatrenia. Polícia podotkla, že bude na miestach presunov zabezpečovať verejný poriadok a usmerňovať dopravu. Zároveň odporúča vyhnúť sa ohláseným miestam presunov ťažkej techniky a protestov farmárov. „Ak už daným úsekom prechádzate, žiadame vás o trpezlivosť, ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov polície,” doplnila. Aktuálne dopravné obmedzenia budú na sociálnej sieti krajských policajných riaditeľstiev.

Aktualizované: Konkrétne trasy protestov, resp. dopravných obmedzení zverejňujú krajské polície:

Bratislavský kraj:

Trnavský kraj:

Nitriansky kraj: 

Trenčiansky kraj:

Banskobystrický kraj:

Žilinský kraj:

Prešovský kraj:

Košický kraj: