Regióny Top

Pozrieť si najlepšie európske filmy z virtuálneho kina? Je to jednoduché a zadarmo

Zdroj: Cinemax

BRATISLAVA – Filmové dni ,,Lux Film Days” sú tento rok úplne iné. Kiná zívajú prázdnotou a tak si akcia musela poradiť inak. Slováci si tentokrát pozrú výber najlepších európskych filmov doma. Aj keď atmosféru medzi ľuďmi nič nenahradí, obývačka postačí.

 

Dni filmu Lux Film Days na Slovensku už naplno bežia a prvýkrát online. Potrvajú do 30. januára. Prostredníctvom platformy Kino doma môžete virtuálne navštíviť kino so všetkým, čo k tomu patrí. ,,Všetky projekcie sú pre divákov zo Slovenska zadarmo, treba sa len vopred zaregistrovať. Nebudú chýbať ani príhovory dramaturgov a usporiadateľov, aby sa zážitok z virtuálneho kina čo najviac priblížil reálnej návšteve klubového kina,” povedala tlačová atašé Európskeho parlamentu Soňa Mellak.

Nová podoba

V ponuke sú ochutnávky toho najlepšieho z európskeho filmu za posledné roky. Zároveň ide o tituly, ktoré sa dotýkajú podstatných tém európskej verejnej diskusie. Snímky spája nominácia na prestížnu Filmovú cenu LUX. Tú od roku 2007 každoročne udeľuje Európsky parlament. Ocenenie ale mení svoju podobu – LUX – Európska filmová cena divákov. Od februára budú do výberu víťaza zapojení priamo diváci. ,,Cena LUX tiež prehlbuje spoluprácu s Európskou filmovou akadémiou (European Film Academy), aby oslovila širšie publikum. Kvôli týmto zmenám bola cena tiež premenovaná na LUX – Európska filmová cena divákov,” zdôraznila Mellak.

Netreba ale zabúdať, že stream každého filmu prebieha iba raz v konkrétny daný deň a hodinu. Projekciu nemôžete stopnúť, zastaviť, pretočiť ani odložiť na zajtra. Jednoducho tak ako v kine ju absolvujete neprerušene v stanovenom čase. Chýbať nebudú ani spomínané tematické úvody, ktoré navodia atmosféru kina. V stredu si mohli diváci pozrieť poľskú snímku Ida ocenenú Oskarom.

 

Filmové dni ponúkajú to najlepšie z európskych filmov – Ida. Zdroj: CSFD / Aerofilms

Konzervatívna spoločnosť

Už dnes je na programe celovečerný debut tureckej režisérky Deniz Gamze Ergüvenovej Mustang. Snímka je o sestrách, ktoré vyrastajú na dedine na tureckom severozápade. Rozhodnú sa vzoprieť útlaku a rozbiť okovy konzervatívnej spoločnosti, ktorá ich zväzuje. V piatok si môžete pozrieť poľskú kroniku Posledná rodina.

V sobotu sa zabaví celá rodina. Na rade bude animovaný film Môj život Cuketky. Večer ukončí snímka talianskej režisérky Alice Rohrwacherovej Šťastný Lazzaro. Tá je poctou klasickým magicko-realistickým filmom.

 

Na štvrtok je pripravená snímka Mustang. Zdroj: CSFD / Ad Vitam

Filmy

  • 27.1. 20:20 – Ida | Ida (Paweł Pawlikowski, Poľsko/Dánsko, 2013) – odpremietané
  • 28. 1. 20:20 – Mustang | Mustang (Deniz Gamze Ergüven, Francúzsko/Nemecko/Turecko, 2015)
  • 29. 1. 20:20 – Posledná rodina | Ostatnia rodzina (Jan P. Matuszyński, Poľsko, 2016)
  • 30. 1. 18:00 – Ja ako Tekvička | Môj život Cuketky | Ma vie de Courgette (Claude Barras, Švajčiarsko/Francúzsko, 2016)
  • 30. 1. 20:20 – Šťastný Lazzaro | Lazzaro felice (Alice Rohrwacher, Taliansko/Francúzsko/Nemecko/Švajčiarsko, 2018)

Takzvané nulové vstupenky sú k dispozícii na stránkach partnerských kín.

Ak si nestihnete vyzdvihnúť vstupenky na webstránke kina, stačí ak na platforme použijete ako heslo pre vstup do sály: luxfilmdays. V strehu buďte už 15 minút pred začiatkom premietania.

 

Filmy budú úplne zadarmo. Zdroj: pixabay.com

Pandémia sa postarala

Každoročne sa filmové dni Lux Film Days konajú vo viac ako 50 európskych mestách, či už v kinách alebo ako súčasť festivalov. Vtedy sa v Európe uskutoční približne 240 projekcií súťažných filmov nominovaných na Filmovú cenu LUX. Lux Film Days organizuje Kancelária Európskeho parlamentu v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom a kanceláriou Kreatívna Európa Media.

Keďže pandémia zasiahla aj kultúrny priemysel, podujatie sa presunulo do online priestoru vďaka platforme Kino doma. Aj keď najlepším miestom na sledovanie filmov je kinosála s veľkým plátnom, v tomto období musí postačiť tá virtuálna. ,,Ak nemôže divák prísť do kina, musí ísť kino za divákom. Jedným zo spôsobov, ako môžete podporiť legálne uvádzanie filmov na Slovensku a zároveň vdýchnuť aspoň trochu kyslíka slovenskej kinokultúre, je vyraziť si do kina online – navštíviť Kino Lumière doma, resp. umožniť Kinu Lumière, aby vás spolu s ďalšími fanúšikmi a fanúšičkami dobrých filmov navštívilo u vás doma,” uvádzajú organizátori platformy.

 

Koronavírus sa postaral o iný priebeh akcie. Zdroj: TASR / DPA