Politika Zahraničné

Práca OBSE by sa mala sústrediť na dialóg, uviedol Lavrov

Práca OBSE by sa mala sústrediť na dialóg, uviedol Lavrov. Zdroj: SITA/AP

MOSKVA – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyjadril vo štvrtok podporu generálnemu tajomníkovi Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomasovi Gremingerovi v jeho úsilí o zvýšenie výkonnosti organizácie. Informovala o tom agentúra TASS.

 

“Rusko dôsledne trvá na tom, aby bola OBSE využívaná ako priestor na dialóg a na hľadanie kolektívnych odpovedí na spoločné výzvy,” povedal Lavrov v Moskve na začiatku stretnutia s Gremingerom.

“Pozorujeme, že váš tím je odhodlaný vytvárať jednotný program a obnovovať medzi členskými štátmi dôveru, ktorá je vážne oslabená,” povedal ruský minister zahraničných vecí.

Rusko podľa Lavrovových slov podporuje rozširovanie a posilňovanie činnosti organizácie OBSE v boji proti novým výzvam a hrozbám i pri riešení konfliktov.

Lavrov takisto zdôraznil, že Rusko úzko spolupracuje s predstaviteľmi OBSE a jej úradmi. V tejto súvislosti pripomenul, že v júni bol koordinátor OBSE pre ekonomické a environmentálne aktivity Vuka Žugič hosťom Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre a v júli Moskvu navštívil vysoký komisár OBSE pre národnostné menšiny Lamberto Zannieri.

Na budúci týždeň má Rusko navštíviť zástupca OBSE pre slobodu médií Harlem Désir, ktorý sa v Moskve zúčastní na konferencii o slobode médií. Konferenciu usporadúva ruské ministerstvo zahraničných vecí spolu s OBSE, uvádza organizácia na svojej oficiálnej webovej stránke.