Spoločnosť Zahraničné

Pracovné miesta vo Vatikáne majú zamestnanci počas pandémie isté, odkázal pápež

Zdroj: TASR/AP Photo/Andrew Medichini

VATIKÁN – Zamestnanci Vatikánu majú svoje pracovné miesta počas pandémie koronavírusu isté. Pápež František to povedal v pondelok vo vianočnom pozdrave adresovanom 4000 zamestnancom mestského štátu a ich rodinám, informovala tlačová agentúra AFP.

“Vy ste tí, na ktorých najviac záleží,” povedal v Audienčnej sále Pavla VI. pápež, keď sa z bezpečnej vzdialenosti a s rúškom na tvári prihováral vatikánskemu personálu. “Nikto by nemal prísť o prácu ani trpieť brutálnymi ekonomickými následkami tejto pandémie,” uviedol 84-ročný František.

Najmenší štát na svete nemá žiaden fond nezamestnanosti, ale napriek prudkému poklesu príjmov vypláca svojim zamestnancom úplné mzdy. Miništát bol pritom nútený zatvoriť Vatikánske múzeá, ktoré sú najslávnejšími na svete. Táto zamestnanecká politika odráža všeobecnejší postoj pápeža Františka k pandémii a jej ekonomickým aj zdravotným následkom.

“Pandémia ukázala biednu situáciu chudobných a veľkú nerovnosť, ktorá vládne vo svete,” povedal František počas pravidelnej stredajšej audiencie v auguste. Vyjadril ľútosť, že existuje “väčší vírus – vírus sociálnej nespravodlivosti, nerovnosti príležitostí, vytláčania na okraj spoločnosti a nedostatočnej ochrany tých najslabších”.

Pápež pochádzajúci z Argentíny v pondelok už skôr Rímskej kúrii, ústrednému administratívnemu orgánu Svätej stolice, povedal: “Toto sú Vianoce pandémie, zdravia, ekonomickej, sociálnej a dokonca cirkevnej krízy, ktorá postihuje bez výnimky celý svet.”

 

 

Hľadáte si novú prácu? Pozrite si pracovné ponuky na pracovnom portáli Kariéra.sk.

Práca v BratislaveTrnaveNitreTrenčíneŽilineBanskej BystriciPrešove Košiciach.