PRÁVE TERAZ Ďalšie víťazstvo kotlebovcov. Mizík podľa Najvyššieho súdu status o Židoch nepísal

BRATISLAVA – A  je rozhodnuté. Senát Najvyššieho súdu pre malou chvíľou vyniesol rozsudok vo veci obžaloby z extrémizmu poslanca NR SR Stanislava Mizíka.  Špecializovaný trestný súd ešte počas minulého roka Mizíka oslobodil. Prokurátor sa ale odvolal. Najvyšší súd však pred malou chvíľou odvolanie zamietol, platí tak rozhodnutie ŠTS, ktorý Mizíka oslobodil. 

 

Samotný poslanec na Najvyššom súde prítomný nebol. Obhajca Tomáš Rosina predložil súdu písomný súhlas, v ktorom obžalovaný súhlasí s tým, aby bolo zasadnutie vykonané v jeho neprítomnosti. “Verejné zasadnutie sa vykoná v neprítomnosti Mgr. Stanislava Mizíka,” povedal na úvod predseda senátu Martin Piovartsy.

Najvyšší súd rozhodol, že nebude opakovať dokazovanie. Prokurátor ani obhajca nemali návrhy na vykonanie ďalšieho dokazovania. “Navrhujem rozsudok zrušiť a vrátiť ŠTS aby znova rozhodol,” povedal prokurátor. “Navrhujem aby Najvyšší súd odvolanie zamietol,” povedal obhajca Mizíka Rosina.

“Najvyšší súd o odvolaní rozhodol takto. Odvolanie prokurátora sa zamieta,” povedal sudca. Podporovatelia kotlebovcov v sále zatlieskali. Piovartsy uviedol, že na základe dôkazov sa nedá jednoznačne povedať, že status písal Mizík. “Samosudca rozhodol správne,” povedal predseda senátu. Z odôvodnenia jednoznačne vyplynulo, že polícia nedokázala jednoznačne určiť že status písal Mizík, nezistili ani kedy ho mal písať či kde ho mal písať. Práve pre nedostatočné dôkazy nebolo podľa Piovartsyho možné rozhodnúť inak. Predseda senátu tiež uviedol, že “dôkazné bremeno niesol štát a ten bol povinný jednoznačne dokázať vinu obžalovaného.” Zároveň uviedol, že už nie je vo veci možný žiaden opravný prostriedok a vec je právoplatne skončená.

Obhajca Stanislava Mizíka Tomáš Rosina prichádza na Najvyšší súd. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Predseda senátu na úvod prečítal status, pod ktorým bol Mizík podpísaný. Prečítal tiež rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, ako aj odvolanie prokurátora. Počas čítania týchto dokumentov na predsedu senátu v sále kričalo niekoľko ľudí, že nepočujú a že “za mikrofón majú posadiť chlapa.” Títo ľudia sa prišli pozrieť na verejné zasadnutie a podľa ich výrokov v sále bolo jasné, že patria medzi podporovateľov kotlebovcov. Sudca ich zo sály vyviesť nenechal.

Mizíka prišli na súd podporiť aj niektorí kolegovia z NRSR. Samotný obžalovaný nebol prítomný. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Sudca počas pojednávania prečítal argumenty prokurátora, okrem iného to, že v kancelárii poslanca boli nájdené poznámky s menami ľudí, ktorí boli v statuse spomínaní. Zároveň uviedol, že Mizík stránku na prezentáciu svojich názorov využíval pravidelne a on jediný adminovi zadával pokyny na jej správu. Toto svedectvo zaznelo na ŠTS. Prokurátor žiadal, aby sa prípad vrátil na prvostupňový súd a ten aby rozhodol. Obhajoba nesúhlasila a žiadala, aby Najvyšší súd SR potvrdil rozsudok Špecializovaného trestného súdu.

Vie písať na počítači?

V Mizíkov prospech v Pezinku svedčil Milan Uhrík aj Marian Kotleba, ktorí svorne tvrdili, že ich spolustraník nevie písať na počítači. “Vždy som ho videl používať rukou napísané materiály, papiere, nikdy som ho nevidel sedieť za počítačom,” povedal po vypočúvaní Špecializovaným trestným súdom o Stanislavovi Mizíkovi jeho stranícky kolega Milan Uhrík. “Pána Mizíka považujem za sčítaného v rôznych oblastiach, ale práca s počítačom to rozhodne nie je,” povedal Uhrík.

Novinári ho pritom viackrát priamo v parlamente nafotili pri práci s laptopom. Špecializovanému trestnému súdu však tieto argumenty a ani fakt, že k statusu, na základe ktorého Mizíka obvinili sa v jeho kancelárii našli poznámky, nestačili. Mizíka oslobodil. „Čo sa týka statusu, nevieme, kto ho tam dal, kto ho uverejnil, na čí podnet a v dnešnej počítačovej ére sú aj iné možnosti ako to, že ich tam dal obžalovaný,“ uviedol sudca. Prokurátor sa voči takémuto verdiktu odvolal.

Ešte v roku 2017 sa na sociálnej sieti objavil status, ktorý bol podpísaný práve Mizíkom. V ňom autor ostro kritizoval štátne vyznamenania, ktoré udelil Andrej Kiska. Nepáči sa mu najmä pôvod ľudí, ktorí tieto vyznamenania dostali, kritizuje “fanatičku do cigánskych zvykov”, ale aj židov. Zároveň svoj názor obhajuje tým, že niektorí štúrovci “mali negatívny vzťah k Židom a k ich ožobračovaniu slovenského národa.” 

Mizík na súde trval na tom, že nie je autorom tohto textu. Súd mu dal za pravdu a v odôvodnení uviedol, že nebolo jednoznačne preukázané jeho autorstvo.

Mizík pritom nebol prvý kotlebovec, ktorý stál pred súdom. V septembri bude pred Najvyšším súdom stáť Milan Mazurek kvôli rečiam v relácii rádia Frontinus. V minulosti sa zase rozhodovalo o rozpustení celej strany. Zatiaľ však nikto kotlebovcov definitívne nepotrestal.

 

Viac o téme: aktualizované, extrémisti, Najvyšší súd, práca na počítači, Rozsudok, sociálne siete, Stanislav Mizík, štátne vyznamenania, status, Židia

Súvisiace články