Kauzy Domáce Top

AKTUÁLNE Súd rozhodol. Bašternák pôjde za mreže a jeho majetok prepadne štátu

Ladislav Bašternák sa proti verdiktu súdu odvolal. Zdroj: TASR/Martin Bauman

BRATISLAVA – Je rozhodnuté. Známy podnikateľ Ladislav Bašternák v novembri minulého roka priznal, že si neoprávnene uplatnil daňovú vratku. Okresný súd Bratislava II. ho vtedy poslal za mreže na päť rokov nepodmienečne, Bašternák s rozsudkom nesúhlasil a odvolal sa. Krajský súd však na dnešnom pojednávaní potvrdil rozhodnutie okresného súdu. Vyhovel tiež prokurátorovi, ktorý žiadal prepadnutie podnikateľovho majetku štátu. Rozsudok je právoplatný.

 

 

Bašternák tak poputuje za mreže na 5 rokov, zaradený je do väznice s najnižším stupňom stráženia. Na rovnakú dobu dostal tiež zákaz podnikať. Zároveň tiež dostal trest prepadnutia majetku. Svojich nehnuteľností sa zbavoval ešte pred prvým pojednávaním, v dnešnej dobe by mal vlastniť už len posledný byt. Ten, v ktorom býva expremiér Robert Fico.

Bašternák sa v novembri k skutku priznal. Pojednávanie na Krajskom súde v Bratislave tak nebolo o vine, ale len o výške trestu.

Prokurátor od sudcu žiadal, aby Bašternákov majetok prepadol štátu. Právny zástupca už odsúdeného podnikateľa Peter Filip chcel pre svojho klienta slobodu, prípadne podmienku. Súd vyhovel prokuratúre. Účinnú ľútosť neuznal, argumentoval tým, že ju vyjadril až po tom, čo bolo začaté trestné stíhanie. “Došlo k uhradeniu, ale až na základe toho, že prebiehalo trestné stíhanie,“ povedal predseda senátu Peter Štift.

Bašternák tak najbližších 5 rokov strávi v ústave s najnižším stupňom stráženia. Súd nariadenie na vzatie do väzby vydá ešte dnes, pošlú ho však až zajtrajšou poštou. Kedy presne bude doručené, nevedia.

Právny zástupca Bašternáka podľa vlastných slov takéto rozhodnutie nečakal. Povedal tiež, že zvážia prípadné opravné prostriedky. Prokurátor Marián Varga si stále nemyslí, že bolo potrebné Bašternákov majetok zaistiť vopred.

“Krajský súd v Bratislave sám vo veci rozhodol tak, že uložil obžalovanému trest odňatia slobody vo výmere 5 rokov so zaradením na výkon trestu odňatia slobody s najnižším stupňom stráženia,” povedal hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Uviedol tiež, že súd uložil podnikateľovi zákaz podnikať a jeho majetok prepadáva štátu. “Okresný súd rozhodol vecne správne a odvolací súd považuje trest za primeraný,” povedal po pojednávaní Adamčiak.

Verdikt si vypočuť neprišiel

Verejné zasadnutie sa začalo o 8:30 ráno. Konalo sa bez prítomnosti obžalovaného Ladislava Bašternáka, ktorý prostredníctvom sa ospravedlnil. Bašternákov právny zástupca Peter Filip povedal, že podnikateľ sa nachádza v Bratislave. “Ospravedlnil sa a dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti,” povedal s tým, že v prípade odsúdenia sa trestu vyhýbať nebude.

Pojednávanie na Krajskom súde v Bratislave s Ladislavom Bašternákom.  Zdroj: Glob.sk

Za mreže môže putovať už dnes

Podnikateľ by mohol ešte dnes skončiť vo väzení. S pôvodným rozsukom okresného súdu nebola spokojná ani jedna zo strán. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Marian Varga žiada, aby Bašternák nielenže strávil 5 rokov za mrežami, ale aby jeho majetok prepadol v prospech štátu. Podnikateľov obhajca žiada Bašternáka oslobodiť, “pretože zanikla trestnosť činu a v prípade, že by sa odvolací súd v tejto časti s obhajobou nestotožnil, navrhujem, aby obžalovanému bol uložený trest odňatia slobody podmienečne.” 

Prvý verdikt si vypočul v novembri

Ladislava Bašternáka obvinil vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry z neodvedenia daní a poistného v marci v roku 2017 po medializácií prípadu. Podnikateľ cez firmu BL-202 kúpil sedem bytov v bytovom komplexe Five Star Residence za 12-miliónov eur.

Spomínaný komplex stavala firma spojená s kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom. Skutočná suma bytov však vraj bola nižšia. Podľa vyšetrovateľa si tak podnikateľ ako konateľ spoločnosti v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer 2 miliónov eur. Bašternák následne využil účinnú ľútosť a vyplatil na účet Finančnej správy spomínané dva milióny. Prokurátor mu však účinnú ľútosť neuznal. Do hry totiž vstúpilo staršie rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý v podobnom prípade už rozhodol, že na daňový trestný čin nadmerných odpočtov DPH, ktoré si podnikateľ od štátu vypýtal a dostal, sa účinná ľútosť nevzťahuje.

To, že sa k spáchaniu skutku priznal, ako aj to, že pretým viedol riadny život, súd zobral ako poľahčujúcu okolnosť a trest mu mimoriadne znížil. Bašternák dostal 5 rokov nepodmienečne v zariadení s najnižším stupňom stráženia. Na tú istú dobu má tiež zákaz podnikať.

Zbavoval sa majetku

Podnikateľ sa ešte pred novembrovým pojednávaním zbavoval majetku. Len šesť dní pred súdom previedol svoju luxusnú vilu pod Slavínom na manželku. Prečo prokuratúra nezaistila Bašternákov majetok skôr? „Nebol zákonný dôvod,“ povedali vtedy. Minister spravodlivosti Gábor Gál neskôr uviedol, že štát má spôsoby, ako majetok zaistiť aj spätne.

Bašternák tak v súčastnosti zrejme vlastní už len jeden byt. Nachádza sa v luxusnom komplexe Bonaparte a býva v ňom expremiér Robert Fico.

Správu budeme aktualizovať.

 

Galéria
Five Star residence, Bratislava. Zdroj Glob.sk/ David Duducz
Bašternák pri prevode bytov vo Five Star Residence pripravil štát o 2-milióny eur. Zdroj: topky/Jan Zemiar
Ladislav Bašternák. Zdroj: TASR / Martin Bauman
Dvojica si mala písať aj o Ladislavovi Bašternákovi. Zdroj: TASR/Martin Bauman
Zdroj: TASR / Martin Bauman
Ladislav Bašternák. Zdroj: TASR/Martin Bauman
Ladislav Bašternák priznal vinu a svoj čin ľutuje. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Podnikateľ Ladislav Bašternák. Zdroj: topky.sk/Jan Zemiar
navigate_before
navigate_next