Domáce Šport Top

VIDEO Pražská exhibícia Attilu Végha v zápase storočia. Veľkohubého Vémolu zlikvidoval za dve minúty

Slovenský profesionálny MMA zápasník Attila Végh.

BRATISLAVA – Športová udalosť storočia, šou alebo iba mediálny podvod? Záleží na tom, akú máte predstavivosť, čo vám stačí ku šťastiu alebo či veríte tomu, čo sa napíše či povie v televízii. Súboj Karlos Vémola kontra Attila Végh bol v každom prípade dobre odpromovanou akciou, excelentne reklamne a marketingovo predanou, ale žiadny zápas storočia to nebol a ani nemohol byť.

 

Iba ak duel o hlavnú propagačnú česko-slovenskú tvár zmiešaných bojových umení. Ani jeden nezískal žiadny titul, v hre nebol ani vyzývací duel o titul v MMA. Iba finančná prémia 80-tisíc pre Vémolu aj Végha. Bitka v klietke, ak to môžeme zjednodušene povedať, je určite fyzicky mimoriadne náročný silový a kontaktný šport, ktorý priťahuje značnú časť fanúšikov, ale stále je to iba bitka. Dobre spropagovaná, medializovaná a zaplatená. Súboje v klietke sú určite ťažké na tréning, prípravu, životosprávu a sú určené iba pre gladiátorov, ktorí nemajú strach, rešpekt a ich prah bolesti je minimálny.

Box, wrestling, MMA, Oktagon – to všetko vie poblázniť masy, vyvolať hystériu, šialenstvo aj obdiv. Veď ako inak by bolo možné vypredať pražskú arénu pre 20-tisíc divákov, kde sa lístky predávali v sume od tisíc do 35-tisíc českých korún. Enormné fyzické nasadenie, krv, lámanie kostí, škrtenie, bitka so všetkým, čo k tomu patrí – to bolo, je a vždy bude magnetom na pozornosť. Od Starého Ríma až po súčasnosť. Ale je to naozaj šport?

Slovenský profesionálny MMA zápasník Attila Végh. Zdroj: TASR / Peter Dzurjanin

Atraktivita zápasu Vémola – Végh bola zaručená dopredu. Najlepší Čech kontra najlepší Slovák – najväčší bonus „zápasu storočia“. Čo viac si československý fanúšik mohol priať. Obaja sú dostatočne sebavedomí, drzí, arogantní, “ješitní”, najlepší vo svojom obore a neradi – veľmi neradi – prehrávajú. No a práve to, že nešlo o žiadny titul, iba o exhibíciu vyvolávalo otázniky nad tým, aký bude mať  celý duel priebeh a degradovalo jeho športovú hodnotu.

To, že obaja boli pripravení ísť až za hranice zdravého rozumu, a že boli pripravení obetovať svoje “ja” a radšej by v klietke vypustili dušu, sa vedelo. No práve podobné konfrontácie často skončia fiaskom a bývajú “o ničom”. Prestíž, meno, pozornosť médií – to všetko bolo totiž v hre. Reklama na nezaplatenie. Respektíve veľmi dobre zaplatená reklama.

Český zápasník zmiešaných bojových umení Karlos Vémola. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Čakalo sa veľa. Vémola bol medializovaný do prasknutia už týždne dopredu. Ľudovo povedané “namajstrovaný”, neskromný, veľkohubý, so siláckymi rečami a pózami. Ani Mike Tyson nemal pri svojej návšteve v Prahe takú reklamnú masáž ako 34-ročný Vémola. Jeho marketingová nálepka bola všade. Nič nebolo dôležitejšie, akčnejšie a žiadanejšie ako on v klietke so slovenským šampiónom Attilom Véghom. Aj preto mal náš bojovník väčšie sympatie u kolegov z brandže, ako aj medzi laickou verejnosťou. Veľkohubé vyhlásenia kontra skromnosť a pokora – aj to rámovalo pražský duel. Végh nevyskakoval, nerobil gestá, netancoval na mediálnom javisku. V tichosti štyri mesiace tvrdo trénoval na deň D. Vedel čo chce, čo je v hre a o čo v Prahe pôjde. Za mikrofónom sa totiž nikdy a nikdy nevyhráva. Ani v MMA.

Véghová exhibícia

O všetkom mali rozhodnúť tri kolá po 5 minút. Obaja boli pripravení, vypracovaní, sústredení a motivovaní. No od prvých sekúnd bol Végh aktívnejší, rýchlejší aj útočnejší. Lepšie sa pohyboval a Vémolu zasypával jedným úderom za druhým. Nuž, a po 2 minútach a 7 sekundách poslal slovenský terminátor Vémolu k zemi po excelentnom K.O. Hviezdičky okolo Vémolovej hlavy lietajú ešte asi aj teraz. Rýchly proces. Skončila sa tak česká cesta na kráľovský trón v MMA a začala tá slovenská. Tak ako to povedal Végh hneď po stretnutí. “Karlito ma toľko provokoval, až vo mne opäť prebudil neandertálca.”

Attila Végh je tak šampiónom “zápasu storočia” a je najlepší v Česku aj na Slovensku – to je potupa, poníženie a degradácia, ktorú Vémola tak ľahko nerozdýcha. Prehral po štyroch rokoch a 11-tich víťazných dueloch. Bublina spľasla. Na “kecy” sa skrátka nevyhráva. Kráľom československého MMA je Slovák, 34-ročný Attila Végh, ktorý poslal Vémolu do bitkárskeho dôchodku. O “zápase storočia” si budú ešte deti našich detí sto rokov rozprávať – ako Végh knokautoval Vémolu u neho doma, pred plnými tribúnami a po dvoch minútach.

“Predchádzajúca prehra ma brutálne nakopla. Týždeň po nej som sa trápil, potom prišla ponuka, že pôjdem s Karlosom. Znova sa vo mne niečo zobudilo, začal som opäť drieť ako blázon. Štyri mesiace sme robili s celým mojím tímom, nie je to len o mne. Prešiel som si za štyri mesiace peklom, po každom tréningu som mal slzy v očiach. Mal som jediný cieľ, aby som zdolal Karlosa. Nedával som do toho emócie, mal som mentálneho kouča, ktorý mi pomohol. Všetko bolo nastavené a vyšlo to,” povedal Végh na pozápasovej tlačovej konferencii.

Karlos Vémola bol po stretnutí sklamaný a šokovaný. Jeho plány a sen skončili na dne Vltavy. “V prvom rade musím zagratulovať veľkému slovenskému šampiónovi. Okomentovať zápas nemôžem, pretože som ho nevidel a príliš si z neho nepamätám. Určite bola chyba, že som do toho nešiel agresívne ako vždy. Neviem, či ma zamrazila aréna, možno som nerešpektoval jeho údery. Nemyslel som si, že budú také tvrdé. Musím sa pozrieť, kde som urobil chybu. Všetky sny sa mi rozplynuli, musím sa s tým vyrovnať a zamyslieť sa, čo bude so mnou. UFC sa mi už nepodarí, ak mi Attila s promotérmi ponúknu odvetu, musím ísť po nej. Teraz som mohol stratiť všetko, v odvete by som už nemal čo stratiť. To nič nemení na tom, že dnes vyhral lepší, a to bol Attila Végh,” uviedol po zápase Vémola.

Mohlo by vás zaujímať: