Regióny Bratislava Trnava

Pre tromi rokmi sa vo Veľkej Mači odohrala vražda, ktorá otriasla všetkým

Ilustračná foto. Zdroj: FB / Za slušné Slovensko

BRATISLAVA / VEĽKÁ MAČA- (Petra Hollá / TASR) – Dnes sú to presne tri roky, čo prišiel po úkladnej vražde o život investigatívny novinár Ján Kuciak (†27) spolu so snúbenicou Martinou Kušnírovou (†27) . Dvom mladým ľuďom, ktorí chystali svadbu a plánovali budúcnosť, zobrali to najcennejšie – život.

 

Pre rodičov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bude 21. február 2018 navždy čiernym dňom, kedy im na objednávku chladnokrvne zavraždili ich milované deti. Aj keď vrah dokonal svoj plán ešte v spomínaný deň, dvojicu našli v ich dome vo Veľkej Mači až v pondelok 26. februára. Smrť novinára a archeologičky mala za následok protesty aj zmenu na čele krajiny.

Smutné výročie si dnes pripomenuli aj zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja. „Vražda dvojice v rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta vyvolala na Slovensku najväčšiu vlnu protestov a zmien v spoločnosti od Novembra ’89. V spolupráci s rodinami Jána a Martiny pripravujeme vytvorenie memoriálu slobody slova vo Veľkej Mači,“ uviedli.

Po zbúraní rodinného domu by mal vzniknúť na jeho mieste park. Zachovaná by mala ostať letná kuchyňa, kde bude pamätná miestnosť, ako aj posprejovaná brána. Trnavský samosprávny kraj je podľa slov predsedu kraja Jozefa Viskupiča pripravený vyčleniť z rozpočtu kraja potrebnú sumu na vytvorenie múzea a pietneho miesta.

 

Po zbúraní rodinného domu by mal vzniknúť na jeho mieste park. Zdroj: SITA / Martin Havran

Čaputová a Kollár zapálili sviečku, Matovič kritizoval

Tri roky od chladnokrvnej popravy si tento smutný deň pripomína celé Slovensko. Niektorí na symbolických miestach, iní priamo v obci Veľká Mača, kde mladá dvojica spolu žila a aj nešťastne zahynula.

Krátko popoludní si pamiatku na Kuciaka a Kušnírovú uctila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá k pomyselnému pomníku Kuciaka a Kušnírovej na bratislavskom Námestí SNP položila dve biele ruže a symbolicky zapálila sviečku. “Od začiatku bolo jasné, že ich smrť nie je náhodná a že súvisí s investigatívnou prácou Jána Kuciaka. Udalosti posledných mesiacov potvrdzujú, že to, čo písal, boli pravdivé podozrenia. Dnes už poznáme tváre vykonávateľov vraždy, ale pre spravodlivosť na Slovensku je veľmi potrebné, aby boli odsúdení aj objednávatelia vraždy a pevne dúfam, že v najbližších mesiacoch sa toho aj dočkáme. Venujme, prosím, dnes večer minútou ticha spomienku Jánovi a Martine,” povedala prezidentka.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), ktorý za zavraždený pár zapálil sviečku pri “pomníku” v parlamente uviedol, že nemôžeme tolerovať, aby bol ktokoľvek zastrašovaný iba preto, že sa snaží hľadať pravdu.

“Spravodlivosť už nemôže byť zneužívaná v prospech určitej skupiny ľudí a je len na nás, či v tejto zmene, ktorú sme si vydobyli, chceme pokračovať,” uviedol Kollár na sociálnej sieti. Predseda NR SR skonštatoval, že za tri roky sa toho na Slovensku veľa zmenilo. “Stále viac si uvedomujeme, aké je dôležité, aby sme si zachovali demokraciu a ľudia dôverovali predstaviteľom štátnej moci, ktorých si zvolili,” uzavrel.

Podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) by sme slovenských novinárov kvalít Jána Kuciaka spočítali maximálne na prstoch dvoch rúk. Rovnako si myslí, že tri roky od smrti Jána Kuciaka je čas pozrieť sa pravde o slovenskej žurnalistike do očí. Okrem pár výnimiek vníma premiér slovenských novinárov kriticky. “Zvyšok je… radšej pomlčím. Často povrchný, často zaujatý, často povýšenecký,” píše premiér.

Mohlo to byť pritom podľa neho inak, spomína v tejto súvislosti snahu vytvoriť Fond na podporu kvalitnej investigatívnej žurnalistiky dotovaný zo štátnych zdrojov, ktorého cieľom mal byť “nie jeden, ale stovky nových Kuciakov”. Doteraz preto nechápe odmietavý postoj novinárskej obce. “Bohužiaľ, len čo som si túto ideu dovolil vysloviť, spustil sa voči mne neskutočný ‘hejt’ priamo od vedení veľkých slovenských redakcií… a odvtedy vlastne beží neustále, ako 11 mesačná spŕška nenávisti,” vyhlásil premiér.

Matovič je presvedčený, že v oblasti slobody tlače sa Slovensko posunulo “míľovými krokmi vpred”, novinárska zodpovednosť však podľa neho zaostáva. “Nestačí mať slobodu písať, ak ľuďom podsuniem len výber lží a poloprávd. Nestačí sa na žurnalistu tváriť, ak verne slúžim majiteľovi oligarchovi ako jeho ‘atómový kufrík’,” uviedol Matovič. Obáva sa, že ak bude tendencia “bezbrehých manipulácií” pokračovať, ľudia postupne prestanú veriť klasickým médiám.

 

Vo Veľkej Mači, aj v Bratislave

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) sa v nedeľu ráno vybral k domu mladej dvojice do obce Veľká Mača, kde sa stal tento ohavný čin. “Nezabúdame! Sme im to dlžní! Napriek plynutiu času, táto ohavná vražda navždy zostane jednou z najväčších tragédií moderného Slovenska,” uviedol.

 

Väčšina slovenských politikov sa však rozhodla uctiť si pamiatku mladej dvojice buď prostredníctvom sociálnych sietí, alebo na bratislavskom Námestí SNP. Urobila tak napríklad aj ministerka kultúry Natália Milanová, či podpredseda parlamentu Gábor Grendel.

K smrti mladej dvojice sa vyjadrila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá na sociálnej sieti zverejnila jeden z výrokov Jána Kuciaka.

 

 

Pamiatku si prišla uctiť aj ombudsmanka Mária Patakyová. “Obeťami vraždy sa stali preto, že Ján ako novinár poukazoval na prepojenie mafie na ľudí vo vysokých politických funkciách. Tento čin pre našu spoločnosť predstavoval mimoriadny šok a verím, že bude nakoniec spravodlivo vyšetrený a všetky zainteresované osoby budú povolané niesť zodpovednosť za svoje konanie,” uviedla na sociálnej sieti s tým, že vražda poukazuje na rezervy v garancii demokratických princípov.

 

Online protest

Pri príležitosti tretieho výročia zavraždenia novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa konali spomienkové online zhromaždenie – 3 roky bez Jána a Martiny. Podujatie organizovala iniciatíva Za slušné Slovensko na svojej stránke na sociálnej sieti. “Hlavným a kľúčovým odkazom bude práve spomienka na Jána a Martinu, na Jánovu prácu a dôležitosť slobodnej žurnalistiky v demokracii,” uviedli.

V streamovom vysielaní vystúpil otec Jána Kuciaka, Jozef Kuciak, mama Martiny Kušnírovej, Zlatica Kušnírová, herečka Zuzana Kronerová, novinárky Pavla Holcová a Zuzana Petková, duchovný kazateľ Daniel Pastirčák, vedec Pavol Čekan či analytik a organizátor zhromaždení Za slušné Slovensko Pavol Koprda. Počas nasledujúceho týždňa plánuje iniciatíva rovnako online aktivity v rámci Týždňa Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

 

Galéria
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Boris Kollár si mladú dvojicu uctil v parlamente. Zdroj: FB / Sme rodina
Boris Kollár si mladú dvojicu uctil v parlamente. Zdroj: FB / Sme rodina
Juraj Šeliga položil veniec na mieste vraždy – v dome Kuciaka a Kušnírovej vo Veľkej Mači. Zdroj: FB / Juraj Šeliga
Rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zdroj: zoznam.sk / Maarty
Zlatica Kušnírová a jej obhajca Roman Kvasnica a rodičia Jána Kuciaka. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Rodičia Jána Kuciaka a matka Martiny Kušnírovej. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Miroslav Marček. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: SITA / Martin Havran
Istý pamätník spravili ľudia aj na Námestí SNP v Bratislave, kde mu denno denne horia sviečky. Zdroj: Glob.sk
Zdroj: Glob.sk
Sviečky pred Úradom vlády. Zdroj: TASR / Dano Veselský
navigate_before
navigate_next