Ekonomika Komentáre a názory

Komentár: Prečo sú ceny benzínu vysoké pri nízkych cenách ropy?

V posledných dňoch sa v médiách frekventovane prepiera, že prečo sú pri cenách ropy na polročných minimách ceny benzínu najvyššie v tomto roku. Odpoveď je z môjho pohľadu jednoznačná – ceny benzínu u nás sa neodvíjajú od cien ropy, ale od cien ropy v Rotterdame (presnejšie v prístavoch v regióne Antwerpy-Rotterdam-Amsterdam), ktoré sa tvoria na základe aktuálneho stavu ponuky a dopytu v tomto prístavnom regióne. A pri benzíne dopyt prevažuje ponuku, keďže sa jeho cena v posledných týždňoch odtrhla od cien ropy a dieslu, s ktorými má tendenciu hýbať sa spolu.

Vývoj eurových cien ropy Brent (biela), benzínu (žltá) a dieslu (zelená) v Rotterdame:

2015-07-29_OIL

Dôvod pre tento vývoj úplne jednoznačný nie je. Nemám prístup k objednávkam z Rotterdamu, a tak mi ostáva len spoliehať sa na niektoré správy, že to je vyššími objednávkami z neeurópskych krajín. Dovolenková sezóna v Európe podľa mňa ako príčina tohto javu neobstojí, v takom prípade by sa vyšší dopyt prejavil aspoň čiastočne aj na cenách dieslu. To sa ale nestalo, naopak, prirážka cien benzínu k cenám dieslu bola v úvode júla najvyššia od roku 2003, odkedy sú v databáze Bloombergu dostupné dáta:

2015-07-29_spread

Táto prirážka začala v posledných týždňoch ustupovať, a tak je možné predpokladať, že zvýšené objednávky už boli v nemalej miere naplnené a pokiaľ nedôjdu ďalšie nečakane vysoké objednávky, tak ešte existuje dostatok priestoru na jej pokles. To znamená, že by sa ceny benzínu v Rotterdame mali ďalej približovať k cenám dieslu.

Čo sa týka cien benzínu na slovenských čerpacích staniciach, tak ešte je potrebné uvedomiť si, že Slovnaft ako hlavný distribútor priemeruje ceny za dlhšie obdobie, a tak sa u nás pokles prejavuje s oneskorením dvoch až troch týždňov. Na základe včerajších cien palív v Rotterdame ukazuje náš model do najbližších dvoch/troch týždňov priestor pre pokles priemerných cien benzínu o vyše 4 centy na liter a dieslu o vyše tri centy na liter:

Vývoj priemerných cien benzínu na Slovensku a výstupnou cenou z nášho modelu:

2015-07-29_gasoline

Vývoj priemerných cien dieslu na Slovensku a výstupnou cenou z nášho modelu:

2015-07-29_diesel

Pokiaľ sa najvyššia prirážka cien benzínu k dieslu za viac ako poslednú dekádu bude podľa očakávania ďalej zužovať, tak sa priestor pre pokles cien benzínu ešte viac rozšíri. V prípade, že by klesla až na úroveň priemeru za túto dekádu, ktorý predstavuje cca 35 eur za tonu, tak by sa priestor na pokles cien benzínu rozšíril zo štyroch centov na desať.