Domáce Top

Predložili akčný plán realizácie kybernetickej bezpečnosti

BRATISLAVA – Kybernetický priestor je zdrojom nových hrozieb pre národnú a medzinárodnú bezpečnosť. Potenciálne kybernetické útoky sú jednou z kľúčových hrozieb súčasného bezpečnostného prostredia, zdôrazňuje sa v návrhu Akčného plánu realizácie Koncepcie kybernetickej bezpečnosti Slovenskej republiky na roky 2015-2020. Do medzirezortného pripomienkového konania ho predložil Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). Ten navrhuje opatrenia, úlohy, ako aj zodpovedné orgány za ich plnenie, ktoré by mali znížiť riziko kybernetických útokov. Navrhované opatrenia vytvárajú predpoklady pre ucelený, koordinovaný a efektívny systém ochrany kybernetického priestoru Slovenskej republiky, zdôrazňuje sa v materiáli. Celý proces by mal byť skončený do roku 2020.

Kroky, ktoré budú prijaté v roku v 2016, budú financované v rámci schválených limitov z bežných rozpočtových kapitol jednotlivých zodpovedných subjektov. Národný bezpečnostný úrad navrhne na budúci rok vláde schváliť časovo neohraničený nadrezortný rozpočtový program „kybernetická bezpečnosť“, z ktorého bude finančne pokryté plnenie úloh v rokoch 2017 – 2020. Podľa akčného plánu sa počíta ako s možným zdrojom financovania aj s využitím finančných prostriedkov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

V budúcom roku v januári sa počíta s prípravou a predstavením návrhu legislatívneho zámeru zákona o kybernetickej bezpečnosti. Po diskusii o zámere by mal byť v júni pripravený samotný návrh zákona o kyberbezpečnosti. Práve skutočnosť, že ochrana kybernetického priestoru nie je výslovne a komplexne upravená v zákone, sa považuje za najvážnejší problém v tejto oblasti na Slovensku. Na riešení úloh v oblasti kyberbezpečnosti by sa mal podieľať aj súkromný sektor, akademická obec ako aj občania. Je potrebné zabezpečiť efektívnu spolupráca aj na medzinárodnej úrovni. Podľa akčného plánu je ďalej dôležité zavedenie vzdelávania v oblasti kyberbezpečnosti. Materiál hovorí aj o potrebe dobudovania existujúcich jednotiek na riešenie incidentov. NBÚ by mal navrhnúť organizačné, personálne, materiálno-technické a finančné zabezpečenie národnej jednotky na riešenie incidentov.

Ústredným orgánom štátnej správy pre oblasť kybernetickej bezpečnosti na Slovensku bude od januára Národný bezpečnostný úrad. Túto kompetenciu mu určila novela zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. Podľa NBÚ sa bezpečnostná situácia v Európe výrazne zmenila. Slovenská republika síce nepatrí medzi štáty, v ktorých by sme mohli aktuálne očakávať zvýšené kybernetické útoky, no napriek tomu musíme byť na ne pripravení.