Regióny Bratislava Žilina Košice Domáce Spoločnosť Top

Premiér sa s autodopravcami nestretne. Slovenské cesty zrejme čaká kolaps

Zdroj: FB / Polícia SR - Bratislavský kraj

BRATISLAVA – Povedal im jasné nie. Autodopravcovia už včera avizovali, že dávajú premiérovi a vláde ultimátum, počas ktorého žiadajú stretnutie s vládou, v opačnom prípade pristúpia na krajné riešenia. Štrajk, ktorý sa koná na bratislavskej Rožňavskej ulici, zrejme tak skoro neskončí. Premiér sa totiž s nespokojnými autodopravcami nehodlá v súčasnosti stretnúť. V týchto chvíľach sa začína rokovanie s vedením rezortu financií, ČESMAD-om a štrajkujúcimi autodopravcami. Výsledky rokovania budú kľúčové v ich ďalšom postupe. Rokovanie ale nedopadlo podľa predstáv štrajkujúcich autodopravcov.

Aktualizované o 16:40 o výsledky rokovania

Nespokojní autodopravcovia prišli do hlavného mesta pred Klientske centrum na Tomášikovej ulici už včera krátko popoludní. Premiérovi poslali otvorený list, v ktorom mu dali ultimátum – alebo sa dnes do poludnia stretnú s niekým z vlády a budú rokovať o ich požiadavkách, alebo začnú s ostrým celoslovenským štrajkom. Požiadavky autodopravcov z Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) sú jasné – znížiť cestnú daň o 50 percent, pozastaviť výber mýta do vyriešenia nezrovnalostí zo správy NKÚ a zrušiť výber mýta za diaľničné známky. Už včera pred klientske centrum štátnej správy prišiel aj minister dopravy Árpád Érsek, ktorý im však nepriniesol dobré správy.

Tvrdí, že ani on nie je s výberom mýta za súčasných podmienok spokojný, ale najbližšie dva roky nemôže nič robiť – dovtedy totiž platí zmluva s firmou SkyToll, ktorá výber mýta na Slovensku prevádzkuje. V roku 2010 sa totiž stala víťazom mýtneho tendra, ktorý čelil viacerým formám kritiky. Ako včera uviedol primátor Košíc a niekdajší zakladajúci člen Únie autodopravcov Slovenska Jaroslav Polaček, z elektronického mýta bolo vybraných 1,5 miliardy eur, pričom do výstavby diaľníc a ciest bolo vložených iba 96 miliónov eur.

Premiér sa s nimi nestretne

Premiér ale spravil rázne rozhodnutie – s autodopravcami sa osobne nestretne. Dôvod pre Glob.sk vysvetlila hovorkyňa úradu vlády Patrícia Macíkova. “Premiér Peter Pellegrini sa s autodopravcami dnes nestretne. Vnímame to ako čistú politiku, ktorú autodopravcovia začali pár mesiacov pred voľbami. Dlhé roky majú na ministerstve dopravy otvorené dvere, a nespokojnosť začali preukazovať naozaj v čase, kedy parlamentné voľby klopú na dvere. Sú pripravení dvaja ministri, aby s nimi rokovali. Ak chcú zníženie dane, nech sa stretnú s ministrom financií,” odkázala autodopravcom. Dvomi ministrami mala na mysli šéfa rezortu dopravy Árpáda Érseka, pod ktorého autodopravcovia i elektronické mýto spadajú, a aj ministra financií Ladislava Kamenického, pod ktorého spadá výber dane.

Autodopravcovia avizovali, že “pokiaľ nepristúpia na naše požiadavky, potom začneme blokovať celé Slovensko, máme vozidlá na Orave, v Košiciach a v Komárne. V Bratislave chceme menej vozidiel, viac vozidiel chceme na zablokovanie celého Slovenska.” Zatiaľ je štrajk v Bratislave, Košiciach a na Orave braný ako výstražný. Na ostrý celoslovenský sa ale môže zmeniť v priebehu pár hodín.

Rokovanie s Kamenickým

V týchto chvíľach začína rokovanie medzi rezortom financií, zástupcami ČESMAD-u a štrajkujúcimi autodopravcami. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Alexandra Gogová. “Ministersrtvo financií prijme autodopravcov dnes o 14:00. Reagujeme tak na štrajk na základe listu od ČESMAD-u, kde nás požiadali o stretnutie. Na rokovaní bude prítomný minister financií Ladislav Kamenický aj štátna tajomníčka Dana Meager. Nechceme, aby sa tieto problémy riešili na ulici, iba niekoľko týždňov pred voľbami, a nechceme podliehať vydieraniu zo strany autodopravcov, ale konštruktívne rokovať,” povedala hovorkyňa pre novinárov. Medzi ňou a štrajkujúcimi autodopravcami ale nastala dopoludnia menšia výmena názorov pre to, že organizujú rokovania na základe žiadosti ČESMAD-u a nie ich. Rokovanie ale nedopadlo podľa predstáv autodopravcov, s vedením rezortu financií sa na podmienkach nedohodli. Štrajk tak bude pokračovať aj zajtra, rovnako ako rokovania.

ČESMAD začiatkom tohto roka oslovil premiéra Petra Pellegriniho aj ministra financií  otvoreným listom so žiadosťou o stretnutie. Dôvodom je kritický stav v oblasti cestnej dopravy. Podľa združenia je totiž tento sektor dlhodobo vo výrazne negatívnej konkurenčnej pozícii voči okolitým krajinám.

ČESMAD uprednostňuje rokovania

      “ČESMAD Slovakia vyzýva premiéra SR spoločne s ministrom financií na okamžité riešenie kritickej situácie v sektore cestnej dopravy, ktorý zamestnáva takmer 60.000 zamestnancov a vytvára 4,8 % HDP krajiny. Osobitne ide o daň z motorových vozidiel, mýtny systém a daňovo-odvodové zaťaženie práce na Slovensku,” priblížila hovorkyňa združenia Martina Baumann. ČESMAD považuje štrajk, ktorý v utorok (7. 1.) vyhlásila Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) za opodstatnený, uprednostňuje však rokovanie.

Ministerstvo financií SR (MF SR) informovalo, že dopravcovia mali a majú u nich dvere otvorené. “Nemilo nás preto prekvapilo ich rozhodnutie štrajkovať. Nechceme robiť predvolebné divadlo na ulici. Chceme s autodopravcami konštruktívne rokovať o riešení situácie v doprave tak, ako tomu bolo doteraz,” uviedla v tlačovej správe riaditeľka tlačového odboru ministerstva financií Alexandra Gogová. Pripomenula, že už vlani na jeseň v čase pripravovania rozpočtu rezort financií navrhol podpísanie memoranda s dopravcami o možnostiach riešenia situácie v doprave.

Paralyzovali dopravu

Štrajk autodopravcov sa výrazne dotkol aj vodičov v hlavnom meste. Rožňavská ulica, ktorá je mimoriadne frekventovanou cestou, bola zhruba do polovice prístupná len pre MHD. Osobné autá museli použiť obchádzkové trasy, ktoré sa ale rýchlo zapĺňali. V Bratislave tak prakticky kolabovala doprava. Zhruba o 19. hodine bola situácia už pokojnejšia a podľa polície bola úmerná situácii bežnej dopravnej špičky. Dnes ale odporúčajú vodičom, aby sa Rožňavskej a Trnavskej ulici radšej vyhli, nakoľko je už zablokovaný jeden jazdný pruh v oboch smeroch. “V opačnom prípade je potrebné sa pripraviť v tomto úseku a jeho okolí na zdržanie,” uviedli policajti na sociálnej sieti.

“Možnosť čiastočného prejazdu motorových vozidiel, a to sprejazdnenie ľavého jazdného pruhu, bol umožnený na základe komunikácie a odôvodnenej argumentácie bratislavskej polície smerom k organizátorovi zhromaždenia, ktorý pôvodne trval na úplnom uzatvorení (blokácii) vybraných úsekov. Polícia taktiež požiadala organizátora, aby v tejto frekventovanej časti bol umožnený prejazd MHD, čo taktiež podľa pôvodného zámeru organizátor nepripúšťal a požadoval úplnú blokáciu,” vysvetlili na sociálnej sieti. Okrem toho dnes zhruba na štvrť hodiny úplne zablokovali Rožňavskú ulicu, kadiaľ sa nedostala už ani MHD. Podľa hovorcu Dopravného podniku Bratislava Mateja Michlíka nenastali na dotknutých linkách (53, 63, 96 a 204) žiadne meškania z dôvodu presmerovania na iné trasy. 

Autodopravcovia považujú štrajk za krajné riešenie proti zhoršujúcim sa podmienkam podnikania v cestnej doprave. V Bratislave na Rožňavskej ulici blízko križovatky s Tomášikovou ulicou od utorka odstavili v pravom krajnom jazdnom pruhu v smere do mesta takmer dvadsať nákladných vozidiel z rôznych regiónov Slovenska. Kamióny sú z okresov Trnava, Piešťany, Topoľčany, Prievidza, Zlaté Moravce, Nové Zámky, Žilina, Liptovský Mikuláš a Poprad. V prípade, ak vláda nebude akceptovať ich požiadavky, sú odhodlaní zablokovať rozhodujúce komunikácie v hlavnom meste, v Košiciach a na Orave. “Nasledovať bude celoštátny ostrý štrajk,” uviedol podpredseda UNAS Stanislav Skala.

Zablokovaný hraničný prechod

Žilinská krajská polícia na sociálnej sieti informovala, že problémy evidujú aj na hraničnom prechode Trstená-Chyžné. Ten krátko po 10:30 zablokovali štrajkujúci autodopravcovia. Situáciu už riešia. “Na miesto sme okamžite vyslali policajné hliadky, ktoré budú postupovať v zmysle zákona za účelom sprejazdnenia cesty a zabezpečenia bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky,” dodali policajti.

Mohlo by vás zaujímať