Kauzy Domáce Top

Prestrelka medzi Matovičom a Šufliarskym. Kvôli komunikácii s Kočnerom

Zdroj: archív

BRATISLAVA (Petra Hollá/TASR) – Údajne si vymenili vyše 400 správ. Reč je o prvom námestníkovi generálneho prokurátora Petrovi Šufliarskom, ktorý si mal s obvineným Marianom Kočnerom v priebehu pol roka vymeniť 430 SMS správ. Tvrdí to šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič. Sedem z nich aj zverejnil. K veci sa následne vyjadril aj samotný Šufliarsky, ktorý tvrdí, že tí, ktorí disponujú danou komunikáciu, ju majú nelegálne. Správy sa rohodol sám zverejniť. 

 

Igor Matovič je presvedčený, že verejný záujem stojí nad ochranou súkromia. Preto si ľudia podľa jeho slov zaslúžia vedieť, kto je hlavou dozoru zákonnosti trestných konaní na Slovensku. Peter Šufliarsky je totiž prvý námestník GP pre trestný úsek. Podľa jeho slov sa v druhej polovici roku 2017 mal Šufliarsky s Marianom Kočnerom baviť o voľbách, spomínal sa aj dlhý rozhovor v aute, ktorý mali spolu viesť. “Objednávatelia vraždy Jána Kuciaka nie sú za mrežami vďaka Šufliarskemu a Jaromírovi Čižnárovi, ale napriek nim,” odkázal šéf OĽaNO a generálneho prokurátora Čižnára vyzval, aby čím skôr Šufliarskeho odvolal, keďže o tejto komunikácii vie.

“Šufliarsky je človek, ktorý buď koná nadprácu v prospech niekoho, alebo tak, že nakoniec ľudia podozriví z ťažkých zločinov, sa vyhnú trestu. Zabezpečí chod dejín na prokuratúre tak, že sa nepostavia pred súd. Je to škodná na piedestáli prokuratúry,” povedal Matovič.

S Kočnerom sa stretol aj Matovič

Šufliarsky podľa Matoviča kryl Mariana Kočnera až do momentu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, kedy cúvol. A keď to Marian Kočner zistil, mal si v júni 2018 objednať Šufliarskeho vraždu z pomsty.

Šéf OĽaNO tiež pripustil, že to bol možno jeden z jeho posledných brífingov v politike. “Včera večer som dostal tri SMS, ktoré ma dosť výrazne vyzývali k tomu, aby som komunikáciu medzi Šufliarskym a Marianom Kočnerom nezverejňoval. Píše sa v nich: Nerob to, existuje nahrávka tvojho rozhovoru s Kočnerom, pochová ťa to,” citoval Matovič, ktorý z organizovania týchto správ podozrieva práve Šufliarskeho.

Politik priznal, že sa s ním stretol v roku 2010, keď mu Marian Kočner zavolal, že má pre neho dôležitú informáciu o tom, čo naňho pripravuje Richard Sulík (SaS). “Vtedy som o ňom veľa nevedel. Stretli sme sa, o Sulíkovi mi hovoril, že si vybavoval u vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku trestné stíhanie voči mne,” dodal Matovič.

Mariana Kočnera obvinili z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v polovici marca. Na krku tak má už viacero obvinení. V súčasnosti sedí v leopoldovskej väznici, kde má najprísnejšiu formu väzby. Zdroj: TASR – Duššan Hein

K celej veci sa vyjadril aj samotný Šufliarsky. Ten vo svojom vyhlásení uviedol, že v súčasnosti je predmetom atakov nielen zo strany páchateľov, ale aj zo strany politikov. “Opakovane som sa vyjadril, že s Marianom Kočnerom som nemal, ani nemám žiadny priateľsky, nepriateľsky, rodinný, príbuzenský, majetkový, ani finančný vzťah,” povedal Šufliarsky. Zdôraznil, že danej osobe išiel po krku, pričom poukázal na to, že riešil 11 trestných vecí v neprospech Kočnera, aj jemu spriaznených osôb.

“Išlo o dve trestné veci v roku 2016, jednu vec v roku 2017 a osem vecí v roku 2018. O týchto skutočnostiach som podrobne vypovedal v trestnej veci v prípade mojej likvidácie,” konkretizoval. Priznal, že s Kočnerom komunikoval, ale išlo iba o komunikáciu od januára do júla roku 2017, pričom ju inicioval výhradne Kočner. Dodal, že komunikácia je dôkazom v trestnej veci jeho likvidácie a nijak nesúvisí s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Matovič nespĺňa atribúty slušnosti ústavného činiteľa, odkázal Šufliarsky

“Niektorí politici chcú presadzovať svoje osobné záujmy a robiť politické hry. Nebudem hrať ich hru. Svoj život a život mojich blízkych má pre mňa nevyčísliteľnú hodnotu. Preto som sa rozhodol, že komunikáciu s Marianom Kočnerom zverejním, napriek tomu, že tento skutok môže sťažiť alebo zmariť objasnenie motívu mojej vraždy viacerými páchateľmi,” uviedol Šufliarsky. Dodal, že tí, ktorí disponujú predmetnou komunikáciou, ju nemajú legálne a porušujú zákony Slovenskej republiky. 

“Nebudem sa ku tlačovej konferencii pána Matoviča vyjadrovať. Vôbec nespĺňa atribúty slušnosti a profesionality ústavného činiteľa,” odkázal Šufliarsky. 

 

Na vec sa pozrel aj Čižnár

K celej veci sa vyjadril aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Ten podľa oficiálnych informácii mal hneď po návrate zo zahraničia kontaktovať dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. Požiadal ho, aby mu poskytol inkriminovanú komunikáciu medzi Šufliarskym a Kočnerom. “Stretnutie trvalo niekoľko hodín, pričom obaja sa zhodli, že dozorový prokurátor ÚŠP verifikuje prostredníctvom šéfa vyšetrovacieho tímu, či komunikácia, ktorá sa nachádza v spise, je kompletná. Následne generálny prokurátor rozhodne,” uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. Dodala, že prípadné rozhodnutie vo veci prvého námestníka GP SR je zo zákona podmienené predchádzajúcim vyjadrením Rady prokurátorov SR, ktorá musí byť k tomu zvolaná.

Podľa slov Predajňovej generálny prokurátor zároveň podotýka, že porovnávať postup v prípade bývalého námestníka Vaneka s terajšou situáciou Šufliarskeho nie je možné. Dôvodom je, že Vaneka generálny prokurátor neodvolal z funkcie, ale zrušil jeho poverenie výkonom funkcie, pretože bol len poverený výkonom funkcie námestníka pre netrestný úsek GP SR. Generálny prokurátor tiež podotýka, že po verifikácii komunikácie medzi Vanekom a obvinenou Alenou Zsuzsovou, neboli dôvodom zrušenia poverenia len medializované informácie.

SaS vyzýva Šufliarskeho, aby dobrovoľne opustil Radu prokurátorov

Podľa strany Sloboda a solidarita musel mať námestník generálneho prokurátora vedomosť o tom, kto je Marian Kočner, a akým trestným oznámeniam čelí. Podľa nich Šufliarsky o svojom priateľskom vzťahu s obvineným podnikateľom klamal verejnosť. “Peter Šufliarsky sa vzhľadom na svoju funkciu týmto skompromitoval v miere, ktorá neznesie ospravedlnenie. Mal by sa riadiť príkladom jeho kolegu Reného Vaneka a dobrovoľne opustiť rady prokurátorov. V opačnom prípade by mal konečne konať generálny prokurátor Jaromír Čižnár,” uzavrela SaS.