Regióny Prešov Medzilaborce

Pri Čabinách v okrese Medzilaborce odstránili problémový zosuv cesty

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Milan Kapusta

MEDZILABORCE – Problémový zosuv cesty druhej triedy v extraviláne obce Čabiny v okrese Medzilaborce v uplynulých dňoch odstránili. Ako informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová, úsek prešiel komplexnou rekonštrukciou, a to vďaka zdrojom PSK vo výške takmer 710.000 eur.

 

“Stabilizáciu zosuvu si vyžiadala celková deformácia cestného telesa, ktoré zdegradovalo vplyvom eróznych procesov, zvýšeným pohybom podzemnej a zrážkovej vody na tomto úseku. Správa a údržba ciest PSK (SÚC PSK) evidovala viaceré pozdĺžne trhliny, pokles vozovky a zároveň dva zosuvy cesty, čo si vyžiadalo odborný a komplexný zásah,” priblížila Jeleňová. V rámci sanačných a rekonštrukčných prác došlo k zhotoveniu oporného múru dlhého 60 metrov a kompletnej výmene konštrukčných vrstiev vozovky v celkovej dĺžke 160 metrov.

“Zároveň sa zlepšili odtokové pomery na povrchu vozovky, a to prostredníctvom vybudovania hĺbkovej drenáže s priekopou z betónových prefabrikátov,” doplnila Jeleňová. Realizáciou týchto prác sa podľa nej zabezpečilo zvýšenie bezpečnosti a komfortu účastníkov cestnej premávky, ako aj zlepšenie plynulosti dopravy.