Zahraničné Spoločnosť Top

Pri ďalšej pandémii môže zomrieť 80 miliónov ľudí. Svet nie je pripravený, varujú vedci

Ilustračné foto: pixabay

BRATISLAVA – Grémium Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Svetovej banky považujú celosvetové preventívne opatrenia proti globálnej pandémii za “úplne nedostatočné”. V aktuálnej správe žiadajú ľudí na celom svete, aby začali konať, inak budú hroziť dramatické dôsledky.

 

Už dlhú dobu bolo potrebné konať, píšu v aktuálnej správe členovia Global Preparedness Monitoring Board (GPMB). Sú presvedčení, že keď sa pozrieme na pandémie z minulosti, vidíme, že existuje “reálne nebezpečenstvo”. Napríklad pandémia chrípky v roku 1918, kedy ochorela tretina populácie a na jej následky zomrelo 50 miliónov ľudí.

Smrtiaci pôvodca chorôb dýchacieho ústrojenstva

Autori správy sú si istí, že nám hrozí podobná pandémia. A to vo forme smrtiaceho patogénu v dýchacích cestách, ktorý môže pripraviť o život 50 až 80 miliónov ľudí po celom svete.

Podľa vedcov nárast populácie a jej vplyv na životné prostredie, zmenu klímy, rastúci počet obyvateľov miest, nárast medzinárodného cestovania a migrácie zvyšujú podľa správy riziko ochorenia pre kohokoľvek a kdekoľvek na svete.

Správa tvrdí, že je potrebné zlepšiť mnoho vecí, aby sa dalo takému scenáru zabrániť. GPMB okrem iného vyzýva vlády všetkých národov, aby sa stala príprava na možnú pandémiu súčasťou národnej a globálnej bezpečnosti.

Hlavnou prevenciou zostáva očkovanie. Zdroj: pixabay

Zodpovednosť je u vedcov a politikov

To, že sú terajšie preventívne opatrenia totálne neprimerané, potvrdil aj virológ Christian Drosten z berlínskej nemocnice Charité. Posledná pandémia prasacej chrípky si podľa WHO vyžiadala v približne 200 krajinách viac ako 18 400 ľudských životov. Podľa expertov je hlavným nástrojom v boji proti takýmto chorobám vakcinácia. Dôležité sú aj nové lieky proti vírusom.

Proti pandémii však nemôžu bojovať len vedci. Drosten tiež tvrdí, že v prípade vypuknutia ochorení je napríklad nutné zlepšiť komunikáciu medzi štátmi a úradmi. Zosilnené koordinačné mechanizmy požaduje aj GPMB – medzi inými aj u Organizácie spojených národov (OSN).

Dôležitý je aj vývoj nových liekov. Zdroj: pixabay