Zahraničné

Pri leteckom dni v Česku sa zrútilo historické lietadlo, pilot neprežil

Replika jednoplošníka typu Beta B 50 , FOTO: WIkipédia

STRUNKOVICE NAD BLANICÍ – Historické lietadlo sa v sobotu popoludní zrútilo počas leteckého dňa pri obci Strunkovice nad Blanicí v okrese Prachatice na juhu Českej republiky. Išlo o repliku jednoplošníka typu Beta B 50 vyrábaného pred druhou svetovou vojnou. Pilot nehodu neprežil.

Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz s tým, že divákom sa pri nehode nič nestalo, letecký deň však úrady okamžite ukončili. Pilota sa bezprostredne po páde ujali zdravotníci, muž ale onedlho utŕženým zraneniam podľahol.

“Osobne som pilota nepoznal, no viem, že to bol dôchodca, ktorý celý život lietal s práškovacími lietadlami, mal nalietaných tisíce hodín,” povedal českému denníku Právo Bohouš Chán, predseda Aeroklubu Prachatice, ktorý letecký deň organizuje.

K nehode podľa jeho slov došlo pri ukážkovom lete, v čase, keď trochu fúkal vietor. Chán uviedol, že pilot robil letecký manéver v malej výške a zrútil sa pri ňom. Či za nehodu mohla nejaká technická porucha alebo šlo o chybu pilota, odhalí podľa neho až vyšetrovanie.