Regióny Žilina Martin

Pri Martine sa zranil paraglajdista: Pomôcť mu museli leteckí záchranári

MARTIN – Leteckí záchranári zo Žiliny leteli v piatok (21. 4.) na pomoc 50-ročnému paraglajdistovi do oblasti Bystričky pri Martine. Po zachytení v korunách stromov sa mužovi podarilo vyslobodiť, spadol však na zem z výšky približne siedmich metrov. Podľa hovorkyne Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE Zuzany Hopjakovej utrpel vážne poranenie panvy, zlomeninu hornej končatiny a ľahší úraz hlavy.

 

Doplnila, že mužovi zavolali pomoc kamaráti, ktorým sa dlho neozýval. “Po rekognoskácii terénu pristál pilot na najbližšom vhodnom mieste. Pri zranenom sa už nachádzali horskí záchranári, ktorí pacienta primárne ošetrili a odovzdali do starostlivosti posádke leteckých záchranárov,” uviedla hovorkyňa leteckých záchranárov.

Zranený bol pri vedomí

Zranený paraglajdista bol podľa nej pri vedomí, na okolnosti pádu si pamätal a so záchranármi komunikoval. “Lekárka mu doplnila ďalšiu analgéznu liečbu a po preložení na palubu ho v stabilizovanom stave, no s vážnym úrazom panvy, letecky transportovali do Univerzitnej nemocnice v Martine,” dodala.