Zahraničné

Pri výbuchu neďaleko trhoviska v Sýrii zahynulo 15 ľudí

Pri výbuchu neďaleko trhoviska v Sýrii zahynulo 15 ľudí. Ilustračné foto: TASR/AP

BEJRÚT – Pätnásť ľudí, väčšinou civilistov, zahynulo v stredu pri explózii v džihádistami ovládanom regióne Idlib na severozápade Sýrie.

 

Príčina výbuchu v meste Džisr aš-Šhughúr nebola hneď známa, uviedlo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii. K explózii došlo neďaleko trhoviska, pričom prišlo o život 13 civilistov vrátane dcéry zahraničného bojovníka, povedal riaditeľ SOHR Rámí Abdal Rahmán.

Agentúra AFP pripomína, že región Idlib je pod administratívnou kontrolou hnutia Hajat Tahrír aš-Šám (HTS), ktoré je jednou z niekdajších sýrskych odnoží al-Káidy. Avšak aj skupina zahraničných bojovníkov z moslimskej menš6iny etnických Ujgurov s názvom Islamská strana Turkestanu (TIP) je v meste Džisr aš-Šughúr silne zastúpená. V širšom regióne Idlibu má tiež spiace bunky extrémistická skupina Islamský štát (IS).

Idlib je od vlaňajšieho septembra chránený pred mohutnou ofenzívou sýrskeho režimu krehkým prímerím podpísaným spojencom Damasku Ruskom a Tureckom, ktoré podporuje povstalcov.

Počas vojny v Sýrii zahynulo viac ako 370.000 ľudí a milióny ďalších museli opustiť svoje domovy, odkedy sa konflikt začal v roku 2011 represáliami voči protivládnym protestom.