Regióny Bratislava Žilina

Príbeh ŽENY, ktorá šila kroj pre PREZIDENTKU: K vyšívaniu sa dostala náhodou

ORAVA – Pani Danka Barútiková Tropeková (47) venovala prezidentke naozaj nádherný darček. Ručne šije kroje už takmer 10 rokov. Fotku v jednom z jej skvostov si samotná Zuzana Čaputová zverejnila na sociálnej sieti. Hlava štátu zožala slová chvály, ale aj nemiestnu kriku od opozičného politika. Pani Danku sme oslovili, aby nám prerozprávala svoj zaujímavý príbeh. Ako sa vôbec k tomuto nevídanému umeniu dostala a čo pre ňu znamená, že ušila kroj prezidentke?

 

Danka Barútiková je vyštudovaná krajčírka z najsevernejšej dedinky na Orave, Oravskej Polhory. Momentálne však pracuje v obchode s textilom a šitie považuje za svoju veľkú záľubu. K vyšívaniu nádherných ornamentov sa dostala prostredníctvom svojej dcéry. „Ono to začalo už pred desiatimi rokmi. Nikdy sa mi ani nesnívalo, že by som šila kroje, ale moja dcéra vtedy začala spievať vo folklórnom súbore. V tejto folklórnej skupine bolo treba obliecť aj iné dievčatá a chlapcov. Tým, že ja som vlastne krajčírka, tak som hneď išla za starostom a začala po tom pátrať, aké sme mali predtým na Orave kroje,“ objasňuje Danka s tým, že kroje musia zapadať do miestnych tradícií a zvyklostí a nemohla ich začať šiť len tak bez predlohy. Šikovná krajčírka nemá na Orave konkurenciu. Pani Danka má tri dcéry a jedného syna. Jedna z dievčat vyšíva spolu s ňou a ďalšie dve hrajú na husle.

Danka ušila tradičné kroje aj pre celú svoju rodinu.
Zdroj: Danka Barutíková Tropeková

Ani nečakala aká bude šitie krojov pre ňu náročná úloha, keďže ako sama hovorí Oravská Polhora bola chudobná dedina. „Tu bola taká chudoba, že tu sa tie kroje vôbec nevyšívali. Keď som aj pátrala ďalej do histórie a pýtala sa starých žien, tak tie napríklad zdobili kroje s vystrihnutými nášivkami zo záclon,“ objasňuje Danka dôvody prečo sa tu kroje moc nešili. Napriek tomu, že jej chýbali predlohy podľa ktorých by mohla začať šiť, neodradilo ju to, práve naopak, „Bola som  nútená si tie vzory vymyslieť sama.“ Dnes to v dedinke na Orave podľa jej slov vyzerá celkom inak. Úplne to u nás prekvitá aj vďaka veľkej zásluhe pána starostu,” objasnila.

Krajčírka navrhuje rôzne kusy oblečenia s folklórnym motívom.
Zdroj: Danka Barutíková Tropeková

Unikátna záľuba

Koľko kúskov za 10 rokov ušila? „Za ten čas už to bude do 80 lajblíkov (slang pre vestu),“ prezradila veselá Oravčanka. Od prvého nepodarku ako sama povedala, sa vypracovala a dnes má vlastnú stránku. „Ja už som tak zahľadená do toho folklóru, že ja už si navrhujem aj letné šaty, pánske košele. Niečo si sama navrhujem, niečo mi zadajú ľudia.“ Pani Danka zhotovuje každý kúsok od prvej nitky až po finálny produkt. „Ja nemám žiadne šablóny na vyšívanie, všetko si to kreslím rukou a potom to vyšívam,“ pochválila sa majsterka svojho umenia. Šikovná krajčírka pre Zoznam.sk ďalej prezradila, že vyšívaním krojov by sa asi neuživila, keďže len jednu vestičku jej trvá zhotoviť 6 týždňov.

Krásne vestičky šije aj pre najmenších.
Zdroj: Danka Barutíková Tropeková

Kroje šila už aj do Švajčiarska či Írska

„Väčšinou sa mi ozývajú naši Slováci, ktorí žijú v zahraničí. Sú to naši, ktorí chcú mať niečo zo Slovenska a nie tie fejkové kroje,“ prezradila Danka so smiechom a vysvetlením, že kroje, ktoré sú vyšívané strojom nie sú to pravé. „Musí tam byť vidieť aj cítiť tú ruku tej ženy. Predsa stroj vyšíva inak a ruka inak,“ dodala.

Umelkyňa sa takot pochválila s nádherným kúskom, ktorý darovala prezidentke.
Zdroj: Danka Barutíková Tropeková

Prezidentke darovala kroj ako darček

Pred vzácnou návštevou ju oslovil starosta s tým, že pre prezidentku má ušiť kroj. „Dlho v dedine rozmýšľali, čo by pani prezidentke dali také, aby to nešupla hneď do šuplíka. Najprv sa uvažovalo, že gajdy, ale čo by robila s gajdami. Potom sme teda nakoniec vymysleli, že jej dáme kroj.“ Brúcnik pre prezidentku, ako hovoria Oravčania vestičke, ušila pani Danka v rekordnom čase. Starosta jej túto obzvlášť náročnú objednávku totiž zadal iba tri týždne pred tým ako mala odísť na dovolenku. „Spravili sme zázrak, stihli sme to nakoniec expresne rýchlo,“ skonštatovala. Keď jej starosta neľahkú úlohu zveril cítila veľkú zodpovednosť. „Keď mi cez telefón starosta oznámil, že ja budem šiť kroj pre pani prezidentku, oblial ma pot. Na jednej strane som cítila veľkú radosť, na druhej strane aj obrovskú zodpovednosť. Obávala som sa, či to bude hodné pani prezidentky, tlačil ma aj termín,“ vyjadrila svoje pocity z náročnej úlohy pani Danka. Nakoniec však všetko dobre dopadlo. Prezidentka prostredníctvom sociálnej siete veľmi vychválila jej prácu.

Od prezidentskej zákazky má plné ruky práce

Pani Danka prezradila, že odkedy sa prezidentka pochválila folklórnym kúskom, sypú sa jej objednávky jedna radosť. „Už teraz mám takú objednávku. Idem šiť do Ameriky pre pani, čo pracuje v súbore OSN. Chcela presne taký istý brúcnik ako má pani prezidentka. Ja však nikdy nerobím dva tie isté,“ prízvukovala s tým, že každý kúsok od nej je originál. „Tak som sľúbila pani, že bude sa podobať, ale nebude presne ten istý.“

O jej originálne výtvory majú záujem v rôznych kútoch sveta.
Zdroj: Danka Barutíková Tropeková

Krajčírkine veľdielo skritizoval opozičný politik Blaha

Prezidentka sa s tvorkyňou nemohla stretnúť osobne, keďže v čase jej návštevy na Orave bola pani Danka na dovolenke. Hlava štátu sa jej preto rozhodla vysloviť slová vďaky aspoň prostredníctvom sociálnej siete. S pani Dankou som sa pri odovzdávaní kroja nestretla, keďže bola na vopred plánovanej ceste v zahraničí. No sľúbila som fotku. Chcem sa takto poďakovať jej a každému, kto uchováva náš krásny slovenský folklór,“ napísala prezidentka na adresu autorky. Fotka Zuzany Čaputovej s folklórnou vestičkou získala neuveriteľných 57 tisíc páči sa mi to od jej fanúšikov. Predsa sa však našli oponenti s iným vkusom. Servítku pred ústa si nedal ani opozičný politik a podpredseda strany Smer sociálna demokracia, Ľuboš Blaha. Ten na adresu prezidentky napísal, Ešteže hlava štátu určuje intelektuálne trendy. Dnes sa Čaputová navliekla do ľudového kroja. Cvak, retuš, foto. Gratulujeme k tomuto mimoriadne cennému príspevku do dejín politológie,“ skritizoval Čaputovú zákonodarca.

“Brúcnik je pre mňa nie len pekným darčekom, ktorým ma potešili Oravčania na mojej nedávnej pracovnej ceste, ale najmä zhmotnenou spomienkou na pracovitých a vytrvalých ľudí z tohto regiónu,” napísala Zuzana Čaputová na svojom profile.
Zdroj: fb Zuzana Čaputová

Ľubošovi Blahovi aj prezidentke Zuzane Čaputovej sme zaslali mail s otázkami, avšak ani jeden z nich nám neposlal svoju odpoveď.

Galéria
Dankin syn s jej najmladšou dcérou. Zdroj: Danka Barutíková Tropeková
Pani Danka si takto zapózovala s výstavným kúskom, ktorý zostrojila pre pani prezidentku. Zdroj: Danka Barutíková Tropeková
Kreatívna majsterka má na konte už mnoho výstavných kúskov. Zdroj: Danka Barutíková Tropeková
navigate_before
navigate_next