Politika Zahraničné

PRIESKUM Johnson získa vo voľbách pohodlnú väčšinu v parlamente

Johnson získa vo voľbách pohodlnú väčšinu v parlamente. Zddroj: SITA/AP

LONDÝN – Dva týždne pred britskými predčasnými parlamentnými voľbami naplánovanými na 12. decembra vystupňovali opoziční liberálni demokrati útoky na konzervatívcov premiéra Borisa Johnsona, ktorí však v najnovšom prieskume verejnej mienky výrazne vedú. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

 

Líderka Liberálnodemokratickej strany Jo Swinsonová na Johnsonovu adresu povedala, že povláčil úrad britského premiéra “v bahne” a že mu nemožno veriť ani slovo. Podľa Swinsonovej Johnson sľúbil, že Britániu vyvedie z EÚ, čo neurobil, a zároveň sľúbil, že nikdy nepožiada Úniu o odklad brexitu, a predsa o odklad napokon požiadal.

Z vo štvrtok zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnil renomovaný inštitút YouGov, však vyplýva, že Johnsonovi konzervatívci by v 650-člennej Dolnej snemovni získali 359 kresiel. To je výrazne viac než v posledných voľbách v roku 2017, keď obsadili 317 kresiel.

Veľké straty by utrpeli opoziční labouristi, ktorí by získali len 211 poslancov, čo je o vyše 50 menej než pred dvoma rokmi. Labouristi by tak získali len o dva mandáty viac ako vo voľbách v roku 1983, čo bolo označované za katastrofálny neúspech.

Škótska národná strana (SNP) by podľa tohto prieskumu obsadila 43 kresiel a Liberálni demokrati 13. Ani jedno kreslo by si nevybojovala Strana brexitu známeho euroskeptika Nigela Faragea.

Inštitút YouGov zostavil svoj komplexný model voličských preferencii na základe odpovedí 100.000 respondentov poskytnutých v priebehu siedmich dní.