Domáce Politika Top

PRIESKUM Kiskovi sa otáľanie nevyplatilo. Progresívci ho ďaleko predbehli

Agentúra Focus zverejnila nový prieskum. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – (Henrieta Hačundová, Veronika Kováčová) Veľký počet strán a potreba vzniku širokej koalície. Posledný prieskum agentúry Focus ukázal, že ak by sa voľby konali dnes, brány parlamentu by prekročilo až deväť subjektov vrátane koalície strán Progresívne Slovensko a Spolu. Opäť by ich vyhral Smer-SD, ktorý však stále klesá. Na opačnom konci skončilo OľaNO a na prekvapenie mnohých aj zatiaľ neexistujúca strana prezidenta Andreja Kisku.

 

Prieskum pozostával z dvoch častí. Prvá zisťovala preferencie voličov bez možnosti voliť stranu, ktorú Kiska zakladá. Z nej vyplynulo, že ak by sa parlamentné voľby konali v júni, vyhral by ich Smer-SD, ktorému by hlas odovzdalo 19,7 percenta opýtaných. Súčasná koaličná strana by tak obsadila 34 kresiel. V máji by pritom stranu volilo ešte 20,9 percenta voličov.

Nasleduje koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu so ziskom 17,8 percenta, čo by im prinieslo 31 mandátov a Kotlebova ĽS NS s 12,5 percentami a 22 kreslami.

V parlamente by mala zastúpenie aj strana SaS, ktorá by so ziskom 8 percent obsadila 14 mandátov. Piate je v prieskume KDH, volilo by ho 7,5 percent opýtaných a malo by 13 poslancov. Nasleduje hnutie Sme rodina – Boris Kollár, ktoré by volilo 7,3 percent respondentov, čo predstavuje zisk 13 kresiel. Do parlamentu by sa dostala aj SNS so 7,2 percentami a 12 poslancami. Ako posledné by sa do parlamentu dostalo OĽaNO, ktorému by 6,7 percent prinieslo 11 kresiel.

Zdroj: agentúra FOCUS

Koaličná strana Most-Híd získala iba 4,4 percenta a do parlamentu by sa nedostala. Súčasná koalícia by tak nedokázala zložiť vládu.

Ďalej by sa nedostali ani strany SMK so ziskom 3,7 percenta, Kresťanská únia s 1,4 percentami hlasov a ani Strana zelených Slovenska s 1,3 percentami hlasov. Ostatné strany v prieskume nezískali ani jedno percento.

Respondentom bola položená otázka: ,,Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?” Prieskum bol uskutočnený na vzorke 1017 opýtaných.

Vyplynulo z neho tiež, že voliť by nešlo 13,2 percenta opýtaných, 10,4 percenta odpovedalo neviem a preferencie rozdelilo ostatných 76,4 percenta.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kiska by to mal tesné

Za zmienku stojí aj druhá časť prieskumu, v ktorej agentúru zaujímalo, ako by sa voliči postavili k voľbám, pokiaľ by v nich kandidovala aj dnes ešte neexistujúca strana prezidenta Andreja Kisku. Voličom položili otázku: ”Teraz si, prosím, predstavte, že by v parlamentných voľbách kandidovala aj nová strana Andreja Kisku. Zmenilo by to nejako Vaše rozhodnutie? Ktorej strane by ste dali hlas v tejto situácii?” 

Z čísel vyplynulo, že strana stále úradujúceho prezidenta by získala 6,2 percenta hlasov a v parlamente by obsadila 11 kresiel. Hlasy by brala koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu, Sme rodina, SaS a OľaNO.

Zdroj: agentúra FOCUS

So ziskom 19,5 percenta by voľby opäť vyhrala strana Smer-SD. V parlamente by obsadil 34 kresiel. Koalícia strán PS-Spolu by dostala 15,3 percenta, čo je o 2,5 percenta menej, ako by dostali bez konkurencie v podobe strany Andreja Kisku. V parlamente by im pripadlo 26 kresiel. Tretia by skončila Kotlebova ĽS Naše Slovensko s 12,3 percentami a 21 mandátmi v Národnej rade.

KDH by získalo 7,5 percenta a 13 mandátov, SNS 7 percent a 12 mandátov. 12 kresiel v parlamente by obsadila aj SaS so ziskom 6,8 percenta. Sme rodina by volilo 6,6 percenta voličov a získala by 11 kresiel. Posledné by sa do parlamentu dostalo hnutie OĽaNO so ziskom 5,9 percenta a 10 mandátmi. Brány parlamentu by zostali zatvorené pre maďarské strany Most-Híd aj SMK.