Politika Domáce Top

PRIESKUM Podľa Slovákov najviac klame Harabin a Fico. Komu veria najviac?

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Kto hovorí pravdu a kto klame? Slováci v prieskume agentúry Focus označili, ktorý z politikov a lídrov parlamentných strán najviac hovorí pravdu. Zo slov viac ako tisíc respondentov, ktorých agentúra oslovila, vychádzajú zaujímavé výsledky. Podľa nich totiž najmenej klame prezidentka SR Zuzana Čaputová, najviac sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin.

 

Z prieskumu, ktorý si dala vypracovať televízia Markíza do relácie Na telo s Michalom Kovačičom vyplýva, že Slováci najviac veria prezidentke Zuzane Čaputovej, premiérovi Petrovi Pellegrinimu a exprezidentovi a lídrovi strany Za ľudí Andrejovi Kiskovi. Čaputová podľa respondetov klame v 21,3 percentách, premiér spolu s exprezidentom sa blížia k hranici 30 percent. Naopak, podľa občanov najviac klame trojica Štefan Harabin (53,8%), Robert Fico (53,5%) a Richard Sulík (49,1%). Za nimi sa nachádza Igor Matovič (47,7%).

Podľa prieskumu však vyšli aj iné zaujímavé skutočnosti. Ide najmä o stranu Smer. Podľa voličov najsilnejšej parlamentnej a vládnej strany totiž viac ako predsedovi Ficovi dôverujú súčasnému premiérovi. Čo sa však týka pravdovravnosti, Ficovi voliči naďalej dôverujú. Konkrétne ide o niečo menej ako 65 percent opýtaných, ktorých predstavujú najmä ľudia so základným či stredným vzdelaním bez maturity a s nižšími príjmami. Najviac si o Ficovi myslia, že klame, voliči strany Za ľudí. Konkrétne túto možnosť označilo viac ako 80 percent opýtaných. Rovnako vysoké čísla uviedli aj voliči strán SaS, OĽaNO, SMK a koalície PS/Spolu.

Vizika politickej klímy

Z hľadiska pravdovravnosti u lídrov politických strán vyhral Andrej Kiska. Ten sa umiestnil na treťom mieste za prezidentkou a premiérom. Respondenti, ktorí označili, že budú v nasledujúcich parlamentných voľbách voliť práve Kiskovu stranu Za ľudí, označili, že Kiska vždy alebo takmer vždy hovorí pravdu. Ide o viac ako 80 percent voličov. Zvyšok označil, že jeho pravdovravnosť je pol na pol. S vysokým skóre skončil aj u voličov strán OĽaNO a SaS. Prieskum však ukazuje ešte jednu zaujímavosť – najmenej veria jeho vlastní voliči lídrovi strany KDH Alojzovi Hlinovi. Ide o zhruba polovicu respodentov. Tí označili, že vo voľbách budú voliť práve KDH. Podobne nízku dôveryhodnosť z pohľadu hovorenia pravdy zinkasoval aj líder strany Spolu-DS Miroslav Beblavý, ako aj predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko.

Prieskum agentúry Focus sa realizoval od 15. do 22. októbra. V ňom 1201 respondentov dostalo otázku, či vyššie uvedení politici a lídrovia strán väčšinou hovoria pravdu, väčšinou klamú, je to pol na pol, alebo nevedia odpovedať. Podľa Ábela Ravasza, ktorý bol jeden z hostí, je prieskum vizitkou súčasnej politickej klímy. “Voliči každý deň počúvajú, kto komu klamal, čo urobil nekalo, tak samozrejme, že potom existuje všeobecný pocit, že všetci klamú. Ukázalo sa, že noví politici sú na vrchu a tí starí sú na spodnej strane,” povedal v relácii.