Domáce Politika

PRIESKUM Väčšina Slovákov vníma Pentu negatívne, PS/SPOLU reagujú návrhom zákona

Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA – Štyri pätiny obyvateľov Slovenska majú negatívny názor na investičnú skupinu Penta. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus na objednávku koalície Progresívne Slovensko/Spolu, ktorý uskutočnila 30. októbra – 6. novembra formou osobného dopytovania na vzorke 1 020 respondentov. Osem z desiatich opýtaných (80,1 percenta) má na Pentu skôr (32,9 percenta) alebo veľmi (47,2 percenta) negatívny názor. Naopak, celkovo pozitívny názor na skupinu vyjadrila približne desatina respondentov (9,4 percenta).

 

Opozičné zoskupenie si prieskum objednalo po zverejnení údajnej nahrávky z kauzy Gorila, v ktorej vystupuje spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák.

Respondentom boli položené otázky týkajúce sa ich názoru na finančnú skupinu Penta, či počuli o návrhu zákona Lex Haščák, a či by prípadné nepodporenie návrhu tohto zákona zo strany niektorej z opozičných strán bolo prejavom ich strachu z Penty, alebo to nie je možné takto vnímať. Z prieskumu vyplýva, že 6,6 percenta respondentov nikdy o Pente nepočulo.

Prevažne negatívny názor na Pentu mali voliči opozičných, ale aj koaličných strán. Najviac negatívne vidia Pentu voliči KDH (92,9 percenta). Potom nasleduje SaS (88,6 percenta), OĽaNO (87,8 percenta), koalícia PS/Spolu (87,3 percenta), SNS (86,1 percenta), Za ľudí (84,9 percenta) a ĽSNS (82,7 percenta). Pod hranicou 80 percent je strana Smer-SD (71,1 percenta), Sme rodina (66,9 percenta) a Most-Híd (65,7 percenta).

Lex Haščák už smeruje do NRSR

Koalícia PS/Spolu predložila do parlamentu návrh zákona, ktorý dostal pomenovanie Lex Haščák. V praxi ide o dva zákony. Prvý má zakázať krížové vlastníctvo v zdravotníctve. Druhý rieši problematiku vlastníctva médií. O takomto zákone počulo 43,3 percenta oslovených. Desatina respondentov (9,6 percenta) o návrhu počula a aj sa oň zaujíma a ďalšia tretina (33,7 percenta) zachytila takúto iniciatívu, ale nepozná ďalšie detaily. Viac ako polovica respondentov (53,3 percenta) o takomto návrhu zákona počula prvýkrát od anketára a ďalšie 3,4 percenta sa k otázke nevedeli vyjadriť.

Návrh PS/Spolu vníma Penta ako populistický nezmysel. „Nielen, že nerieši súčasné problémy slovenského zdravotníctva, ale môže výrazne ohroziť ďalšie súkromné investície do tohto sektora. Do obnovy slovenských nemocníc sme investovali už viac ako 200 miliónov eur. Spolu s plánovanými investíciami, napríklad do výstavby novej koncovej nemocnice v Bratislave, by investície Penty do slovenského zdravotníctva mali dosiahnuť takmer pol miliardy eur. Podpora takéhoto návrhu je zároveň útokom na zdravotnícke spoločnosti, ktoré dnes na Slovensku zamestnávajú viac ako 10-tisíc ľudí a ročne poskytnú starostlivosť viac ako piatim miliónom pacientom,“ píše sa v stanovisku Penty, ktoré agentúre SITA zaslal jej hovorca Gabriel Tóth.