Spoločnosť Zahraničné

Prijatie prísnych oparení sa vyplatilo. Cookove ostrovy sú oblasťou bez epidémie koronavírusu

Zdroj: pixabay.com

CANBERRA – Cookove ostrovy ležiace v južnom Pacifiku sa oficiálne vyhlásili za oblasť bez epidémie nového koronavírusu. Na súostroví neboli potvrdené nijaké prípady infekcie patogénom SARS-CoV-2 a všetkých doteraz vykonaných 900 testov malo negatívny výsledok, uviedol podľa agentúry DPA v piatok miestneho času úrad premiéra Henryho Punu.

 

“Vítame túto dobrú správu, ale musíme byť opatrní, pretože vírus je stále za našimi hranicami,” zdôraznil Puna. Po tom, ako sa v marci na Novom Zélande, vzdialenom asi 3000 kilometrov, objavili prvé prípady ochorenia COVID-19, Cookove ostrovy sprísnili pravidlá pohybu na verejných priestranstvách. Niektoré z nich boli teraz zmiernené.

Napríklad je opäť povolená účasť na bohoslužbách, ako aj cesty medzi najväčším ostrovom Rarotonga, kde sa nachádza aj hlavné mesto Avarua, a inými ostrovmi. Školy budú znovu otvorené v pondelok. Obyvatelia však musia aj naďalej dodržiavať dostatočné odstupy, stretnutia viac ako desiatich osôb zostávajú zakázané. Obmedzené sú stále i medzinárodné lety.

Cookove ostrovy majú rozlohu približne 240 kilometrov štvorcových a sú voľne pridružené k Novému Zélandu. Tvorí ich 15 atolov, na ktorých necelých 18-tisíc ľudí.