PRIMÁTORKA volá o POMOC, má STRACH o ŽIVOT! Nezmestí sa do VLÁDNEHO špeciálu: BOJÍM sa, aby nebolo neskoro

BRATISLAVA – Strach o život a beznádej prežíva primátorka Trenčianskych Teplíc Zuzana Frajková Ďurmeková s manželom a spolu s ňou ďalšie desiatky Slovákov, ktorí uviazli vo vojnou zmietanom Izraeli. O svojich pocitoch a situácii v krajine napísala na sociálnej siete. Čaká na pomoc zo Slovenska a obáva sa, aby už nebolo neskoro.   

Do Izraela odletí dnes vládny špeciál, aby prepravil do vlasti našich občanov, ktorí v krajine uviazli. Prednosť majú zraniteľné osoby. Slovákov je v krajine viac ako povolená kapacita lietadla. Všetkých na palubu posádka lietadla zobrať nedokáže. Nedostane sa na ňu ani primátorka Frajková Ďurmeková s manželom, ktorí sú v krajine od minulého týždňa.  „Až doposiaľ sme netušili, ako odídeme z tejto krajiny. Len vieme, že to musí byť čím skôr… Mnohí si myslíte, že odlietame špeciálnym lietadlom v stredu. Nie, nie je to tak. Je nás tu veľa a lietadlo odvezie asi 83 ľudí. Smola…,“ napísala. Aj preto pociťuje beznádej a sklamanie. “ Čo je pre Slovenskú republiku dôležitejšie, ako postarať sa v núdzi o svojich občanov? Verím, že sa spamätajú a pošlú ďalšie lietadlá, ale aby už nebolo neskoro…,“ apeluje vystrašená primátorka na našu vládu a dodáva, že nepraje nikomu, aby sa dostal do podobnej situácie. Zuzana Frajková Ďurmeková priletela do Izraela z Piešťan v stredu 4.10.2023, vojna sa začala o tri dni, 7.októbra. „Sme v oblasti, kde je relatívny kľud. Ale verte mi, že v noci počúvať výstrely, krik a výbuchy, to na pohode nikomu nepridá…,“ opísala situáciu v krajine. Odísť z Izraela by mali cez Jordánska a Turecko. „Ak všetko dobre dopadne, uvidíme sa v piatok,“ dodala. Držíme všetkým palce.

Vláda má zabezpečiť aj ďalšie lety

O návrat cez repatriačné lety požiadalo oveľa viac Slovákov, ako je miest vo vládnom špeciály. Vláda však ubezpečuje všetkých Slovákov, ktorí uviazli v Izraeli, že nikoho nenechá napospas.

Rezort zahraničia zdôrazňuje, že situácia v Izraeli sa dynamicky vyvíja a stále sa objavujú nové možnosti komerčnej prepravy. „Občanom radíme, aby v záujme urýchleného presunu na Slovensko využívali primárne komerčné spôsoby prepravy. Každému občanovi a občianke, ktorí si nebudú schopní zabezpečiť dopravu po vlastnej linke, poskytneme možnosť vrátiť sa na Slovensko repatriačným letom,“ uviedlo ministerstvo.

Viac o téme: dovolenkári, Izrael, návrat, primátorka, Slováci, Trenčianske Teplice, vládny špeciál, vojna

Súvisiace články