Zahraničné Politika Top

Prípad, ktorý vyvoláva desivé spomienky. V KĽDR zmizol ďalší cudzinec

Alek Sigley zmizol v Severnej Kórei. Zdroj: FB

PCHJONGJANG/BRATISLAVA – V Severnej Kórei sa opäť stratil cudzinec a pravdepodobne sa dostal do obrovských problémov. Študent Alek Sigley (29), ktorý žije v hlavnom meste KĽDR – Pchjongjangu, je od začiatku týždňa nezvestný. Podľa informácií médií mali Austrálčana zatknúť. Aktuálny prípad vyvoláva desivé spomienky na amerického študenta Otta Warmbiera, ktorého prepustili z väzenia v kóme, z ktorej sa už nikdy neprebral. Zomrel 19. júna 2017.

 

Sigley je jediným Austrálčanom, ktorý trvalo žije v diktatúrou zmietanej Severnej Kórei. V metropole študuje kórejskú literatúru a organizuje prehliadky mesta pre cudzincov. Vedie vlastnú cestovnú kanceláriu s názvom Tongil Tours a špecializuje sa na vzdelávacie zájazdy.

Tiež uverejňoval články o gastronómii a iných témach. V jednom z nich pre Guardian z marca tohto roka napísal, že ako zahraničný študent sa môže po meste slobodne pohybovať. “Interakcia s miestnymi je občas ohraničená, ale môžem ísť takmer všade, kam chcem – nakupovať alebo ísť na večeru.”

Iba minulý rok sa oženil s istou Japonkou.

Bol aktívny na sociálnych sieťach

Mladík bol veľmi aktívny na sociálnych sieťach a pravidelne zverejňoval príspevky na Twitteri aj Facebooku. Hovoril v nich o svojich skúsenostiach a každodennom živote v neľudskom režime Kim Čong-una. To mohlo byť štátnemu aparátu tŕňom v oku. Severná Kórea sa snaží nepúšťať informácie o sebe za hranice štátu. 

V pondelok Sigley zavesil na internet svoj posledný príspevok. Od tej doby to vyzerá tak, akoby sa prepadol pod zem. Podľa ABC ho priatelia vyhlásili za nezvestného. Jeho konto na Facebooku bolo v priebehu dnešného dňa zrušené.

Ministerstvo zahraničia v austrálskej Canberre žiadalo KĽDR o okamžité informácie o svojom občanovi – žiaľ, zatiaľ bez úspechu.

Hovorca iba potvrdil, že ministerstvo poskytuje rodine konzulárnu pomoc.  Austrália, podobne ako mnoho ďalších krajín, nemá v Pchjongjangu svoje veľvyslanectvo. Zastupuje ju Švédsko.

Američan svoj výlet do KĽDR neprežil

Stačí veľmi málo, aby sa človek dostal do hľadáčika severokórejských orgánov. V roku 2016 zatkli amerického študenta za údajnú krádež propagandistického plagátu v jednom hoteli. Po 17 mesiacoch väzenia a po náročných diplomatických rokovaniach ho ležiaceho v kóme prepustili. Potom ho previezli do vlasti. Pár dní po návrate však 22-ročný študent zomrel.

Galéria
Na archívnej fotke rakvu s pozostatkami 22-ročného amerického študenta Otta Warmbiera, ktorý zomrel po prepustení zo severokórejského väzenia, vynášajú zo strednej školy počas pohrebu vo Wyomingu v americkom štáte Ohio, 22. júna 2017. Zdroj: TASR/AP
Na archívnej snímke z 29. februára 2016 americký študent Otto Warmbier plače pri rozhovore s novinármi v Pchjongjangu. Zdroj: TASR/AP
Na archívnej snímke z 29. februára 2016 americký študent Otto Warmbier sa klania pri rozhovore s novinármi v Pchjongjangu. Zdroj: TASR/AP
Na archívnej snímke z 29. februára 2016 americký vysokoškolák Otto Warmbier reční pred novinármi v Pchjongjangu. Zdroj: TASR/AP
Na archívnej snímke z 29. februára 2016 americký študent Otto Warmbier plače pri rozhovore s novinármi v Pchjongjangu. Zdroj: TASR/AP
Na archívnej snímke zo 16. marca 2016 americký študent Otto Warmbier prichádza na súd v Pchjongjangu. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next