Domáce

Prípad sa zamotáva. Minister Gál tvrdí, že od Radačovského žiaden list nedostal

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) nedostal doteraz žiaden list od sudcu Miroslava Radačovského. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová.

Ako ďalej vysvetlila, sudca Radačovský ešte v máji oznámil, že sa vzdáva funkcie kvôli odchodu do dôchodku. “Sudca Okresného súdu v Poprade, JUDr. Miroslav Radačovský, doručil ešte 14.5.2018 predsedovi Okresného súdu Poprad oznam, že ku dňu 1.1.2019 sa vzdáva výkonu funkcie sudcu. Dôvodom bolo jeho dovŕšenie veku 65 rokov a odchod do dôchodku,” vysvetlila hovorkyňa.

Ako doplnila Drobová, ak sudca oznámi prezidentovi SR v priebehu decembra 2018, že sa vzdáva funkcie sudcu, funkcia mu zo zákona zaniká uplynutím mesiaca, v ktorom oznámil vzdanie sa funkcie.

Predseda Okresného súdu v Poprade informoval o odchode z funkcie rezort spravodlivosti v októbri. “Predseda OS Poprad adresoval v októbri 2018 ministrovi spravodlivosti žiadosť o určenie voľného miesta sudcu, pretože pri vzdaní sa výkonu funkcie sudcu sa miesto sudcu nestáva automaticky voľným,” priblížila Drobová.

Týždenník Plus 7 dní informoval, že Radačovský oznámil listom adresovaným ministrovi spravodlivosti svoj odchod z funkcie. Dôvodom podľa týždenníka malo byť najmä to, aby nevznikli pochybnosti o jeho nezaujatom rozhodovaní vo veci sporu prezidenta SR Andreja Kisku, keďže ešte nie je právoplatná.

Prezident spor o pozemky v katastri obce Veľký Slavkov prehral, rozsudok nie je právoplatný.

Svojimi vyjadreniami pre médiá sudca prezidenta nepriamo vyzval, aby po verdikte odstúpil zo svojej funkcie. Jeho slová mal preskúmať minister spravodlivosti, ako aj predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Obaja mali posúdiť, či jeho vyjadrenia na adresu hlavy štátu nie sú dôvodom na podanie disciplinárneho návrhu.

 

Sudca Radačovský sa vzdáva svojej funkcie. Zdroj: TASR / Adriána Hudecová