Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Vajíčkové ŠIALENSTVO pokračuje! Na TOTO sa pripravte

Ilustračné foto. Zdroj: zdravopedia.sk

Reťazce ukončia predaj klietkových vajec o 2 roky

Reťazec Delia už svoj záväzok naplnil na 100 % a Kaufland na 73 %. Nasledovali ich reťazce Kraj a Terno, ktoré uviedli 41% naplnenosť záväzku, Tesco s 32 % a Lidl s 21 %. Jediný reťazcom, ktorý odmietol údaje poskytnúť, je Billa. S výnimkou Delie, ktorá sa zaviazala ukončiť používanie klietkových vajec už k roku 2020, majú všetky reťazce čas na naplnenie záväzkov najneskôr do roku 2025.

Transformácia súčasného klietkového chovu  by pre našich chovateľov predstavovalo vysoké náklady, aj preto žiadajú o finančnú podporu ministerstvo pôdohospodárstva. „V prípade zmeny systému chovu nosníc by bolo nevyhnutné vystavať nové haly a vymeniť celú technológiu, čo by znamenalo dodatočné ekonomické náklady pre hydinársky priemysel SR vo výške až 50 mil. EUR,“ uviedla Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. V SR je dlhodobo spotreba vajec podľa druhov chovu na približne rovnakej úrovni. „Spotrebiteľ je citlivý v prvom rade na cenu, potom na veľkosť vajec, potom na krajinu pôvodu a potom ostatné. Vajcia z podstielkových chovov sú drahšie ako klietkové, vajcia z voľných výbehov sú niekoľkonásobne drahšie,“ píše SPPK.

 

Ilustračné foto. Zdroj. TASR – Oliver Ondráš

 

SPPK: Vajcia z klietkového chovu sú bezpečnejšie

 

V EU podľa stanoviska komory prevláda klietkový chov nosníc z dôvodu, že v klietkovom chove je znáška vajec vyššia ako pri podstielkových chovoch a úhyn nosníc je nižší. SPPK zároveň tvrdí, že bezpečnosť vajec z podstielkového chovu v porovnaní s klietkovým chovom je mýtus. „Z pohľadu potravinovej bezpečnosti je najbezpečnejší klietkový chov. Vajcia  z klietkových chovov sú najčistejšie, pretože z haly sa hneď presúvajú. Podstielku tvorí slama a hnoj. Vedecké výskumy preukázali u podstielkových chovoch vysoký podiel povrchového znečistenia vajec a tým aj niekoľkonásobne vyšší výskyt patogénnych látok (e-coli, enterokoky atď.). Z podstielkových chovoch je vo výrobných halách vysoký podiel amoniaku a vysoká prašnosť, čo má negatívny dopad na zdravie obslužného personálu a tým pádom aj na nosnice. Voľné výbehy so sebou prinášajú riziko obsahu ťažkých kovov vo vajciach, veľké riziko výskytu vtáčej chrípky a zaznamenáva sa u nich najnižšia znáška vajec zo všetkých druhov chovu. Nevýhodou je aj veľká energetická záťaž na iné aktivity ako produkcia vajec a nevyhnutnosť veľkých priestorov. Z výživového hľadiska je pre zloženie vajec dôležité zloženia kŕmnej zmesi nie spôsob chovu,“ uviedli.