BRATISLAVA – Boeingy 737 MAX 8 nad Európou dolietali. Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) na dané lietadlo v utorok vydala bezpečnostné opatrenie. Lietadlo rovnakého typu sa zrútilo iba pred pár dňami v Etiópii krátko po štarte. Pri nešťastí zomrela aj rodina poslanca SNS Antona Hrnka. Zákaz ich používania sa dotkne aj Slovenska. Stroje zostanú na zemi až do analýzy čiernych skriniek.
Od 12. marca 19. hodiny stredoeurópskeho času je v platnosti bezpečnostné opatrenie, ktoré zakazuje Boeingom 737 Max 8 a MAX 9 prelet cez Európsky vzdušný priestor. Následne so súhlasom ministerstva obrany vydal rovnaké opatrenie aj slovenský Dopravný úrad. To sa vzťahuje už konkrétne na vzdušný priestor Slovenskej republiky. “Agentúra tento príkaz na zaistenie maximálnej bezpečnosti leteckej prevádzky vydala na základe údajov a posúdenia rizík, ktorými disponovala, pričom povolila lietadlám uvedených typov v tzv. nekomerčnej prevádzke (bez pasažierov na palube) návrat na svoje prevádzkové základne, kde sa očakáva, že budú môcť urobiť príp. nápravné opatrenia,” uviedla hovorkyňa úradu Eva Oravcová.
V nedeľu 10. marca padlo lietadlo tohto typu v Etiópii. Na jeho palube zomrelo 157 ľudí, vrátane štyroch Slovákov. Traja z nich boli priama rodina poslanca SNS Antona Hrnka (manželka, syn a dcéra) a štvrtou obeťou bola humanitárna pracovníčka. Podobný prípad sa stal aj v októbri minulého roka, keď sa rovnaký model boeingu indonézskej nízkonákladovej spoločnosti Lion Air zrútil do Jávskeho mora. Vtedy zahynulo 189 ľudí. V súčasnosti prebieha analýza čiernych skriniek oboch lietadiel, nakoľko existuje možnosť, že dôvodom ich pádu bol asistenčný softvér. Podľa expertov existujú medzi oboma prípadmi podobnosti.
Problémové lietadlá lietali aj z Bratislavy
Po nešťastnej víkendovej udalosti zakázali viaceré krajiny lietanie so spornými strojmi. To, aby sa celosvetovo odstavila prevádzka všetkých lietadiel generácie Boeing MAX, odporučila aj samotná firma Boeing. Reagovali tak na nariadenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorým s okamžitou platnosťou pozastavil lety všetkých lietadiel typu Boeing 737 Max 8 a Max 9. Prakticky tak uzemnil všetky boeingy typu MAX 8 a 9.
In Consultation with the FAA, NTSB and its Customers, Boeing Supports Action to Temporarily Ground 737 MAX Operations: https://t.co/Z6gIInNYHL pic.twitter.com/cBHzvsdVw7
— The Boeing Company (@Boeing) March 13, 2019
Podľa informácii z bratislavského letiska letiadlá typu Max 8 využívali dve letecké spoločnosti – flydubai a Smartwings, pričom spoločne od 1. januára 2018 uskutočnili 118 príletov a odletov. “Dopravca flydubai využíva na lety z Bratislavy do Dubaja a z neho spravidla Boeing 737-800, ktorým uskutoční ďalšie rotácie letov. Dopravca Smartwings zabezpečuje pravidelné lety najmä v letnej sezóne od júna do októbra,” uviedla hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková. O tom, či nastanú zmeny v letovom poriadku leteckých dopravcov, nevedia. “Všetky lety sú plánované riadne včas podľa letového poriadku,” dodala.
Obmedzenia oplyvnia dopravu
Nariadenie EASAV spôsobilo už prvé problémy pri leteckej preprave. V stredu bol aj medializovaný prvý prípad toho, ako boli cestujúci z Dubaju do Prahy nútení istí čas krúžiť nad tureckou Ankarou, kým pilot nevybavil povolenie na pristátie. Informácie priniesla TV Markíza.
Opatrenia ešte môžu urobiť výrazné problémy cestujúcim, našincov nevynímajúc. “A to od zrušenia letov, meškaní odletov, prípadne nutnosti využitia prestupov na medziľahlých letiskách, ak letecký dopravca, ktorý zaisťoval ich prepravu využíval tieto lietadlá a nebude schopný v prijateľnom čase zaistiť prepravu cestujúcich iným typom lietadla, ktoré môže využiť na prepravu z/do alebo cez územie konkrétneho štátu,” uviedla Oravcová. Dodala, že ovplyvnené bude aj plánovanie a samotnú včasnosť plánovaných letov.
To, ako dlho budú obmedzenia trvať závisí na analýze čiernych skriniek a “je závislé na posúdení správnosti a splnení prijatých opatrení výrobcom predmetných lietadiel. Nakoľko predmetný príkaz vydala EASA, je táto organizácia oprávnená vydať ďalšie informácie, podmienky prípadne zmeny vo vzťahu k bezpečnostnému príkazu.„