Politika Zahraničné

Protesty proti dôchodkovej reforme vo Francúzsku pokračujú, účasť však klesla

Protesty proti dôchodkovej reforme vo Francúzsku pokračujú, účasť však klesla. Zdroj: SITA / AP

PARÍŽ – Štrajky proti dôchodkovej reforme vo Francúzsku viedli aj v utorok k uzavretiu škôl a dopravnému chaosu. Počet ľudí, ktorí vyšli do ulíc, sa však oproti minulému týždňu znížil o viac než polovicu, čo posilnilo pozíciu prezidenta Emmanuela Macrona. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

Verejní zamestnanci štrajkujú už šesť dní, pričom ich protestné akcie najviac zasiahli železničnú dopravu. Odbory vyzvali na hromadné protesty v tento utorok – deň pred tým, ako Macronova vláda predstaví detaily svojho plánu zjednodušenia komplikovaného dôchodkového systému, ktorý patrí k najštedrejším na svete.

Organizátori chceli vyrovnať účasť vyše 800.000 ľudí počas prvého dňa protestov minulý štvrtok, tentoraz však napriek dobrému počasiu prišlo oveľa menej ľudí.

“Vzhľadom na hĺbku nespokojnosti je potrebné dostať do ulíc viac ľudí,” povedal šéf odborovej konfederácie CGT Philippe Martinez novinárom pred tým, ako viedol pochod v Paríži. Protestujúci kričali “Macron, ideme si po teba” a niesli transparenty s nápisom “Štrajkuj alebo zomri od hladu”.

Ministerstvo vnútra odhadlo, že v celom Francúzsku pochodovalo v utorok 339.000 ľudí vrátane 31.000 ľudí v Paríži. Vo štvrtok 5. decembra zverejnilo ministerstvo odhad 806.000 účastníkov po celej krajine vrátane 65.000 v Paríži.

Podľa CGT v utorok protestovalo vo Francúzsku 885.000 ľudí, z toho 180.000 v hlavnom meste. Uplynulý štvrtok odhadli odbory počet účastníkov na 1,5 milióna v celej krajine a 250.000 v Paríži.