Domáce Top

Proti Islamskému štátu nasadili Ramba

Jedným zo symbolov odporu proti Dáeš (Islamskému štátu) je Abú Azrael (Anjel smrti). Jeho skutočné meno je Ejúb Fálih Hasan El Rubaií. Ide o 37 ročného učiteľa telesnej výchovy a bojového umenia Takewando. Dnes je v arabskom svete najznámejším členom  šítskej brigády Imáma Aliho,  ktorá bojuje po boku Irackej armády proti teroristickej organizácii Dáeš. Na internete sú desiatky videí a stránok tohto novodobého irackého hrdinu. Jeho Facebook stránky dosahujú popularitu od 9 do 250 tisíc fanúšikov. Pred tým, ako začali boje o oslobodenie mesta Tikrit od Dáešu, o ňom nikto nepočul. To sa však rýchlo zmenilo potom ako sa na sociálnych sieťach a Youtube objavili desiatky videoklipov, v ktorých sa tento hrozivo vyzerajúci muž, s oholenou hlavou, hustou veľkou bradou a ovešaný rôznymi druhmi zbraní, premáva na motorke alebo na bicykli po oslobodenom meste a vyhráža sa teroristom aj každému kto im pomáha.

Abu Azrael, vocativ.com

Jeho výraz „ rozdrvím vás na prach“ zľudovel. Podľa jeho vyjadrení, ktoré poskytol agentúre AFP, sa zúčastnil šiestych bitiek proti teroristickej organizácií Dáeš a bojoval so zbraňou aj pred tým než táto organizácia začala vyčíňať v Iraku a Sýrii. Tvrdí že vojenský výcvik získal v šítskej armáde duchovného Muqtadu Al Sadra, ktorá bojovala proti americkej okupácií. Píšu o ňom iracké aj svetové média. Priaznivci ho volajú „Spasiteľ“ iný zase Abú Izrael ( Anjel Smrti ) alebo aj “Iracký Rambo”.

Dáeš mal od svojej expanzie značne navrch. Ľahko ukoristená najmodernejšia vojenská technika Made in USA, rôzne skupiny hrdlorezov, bývalí vojenskí velitelia z armády Sadáma Husajna, náboženskí fanatici, šarlatáni, extrémisti, profesionálni teroristi, či snílkovia. Muži i ženy. A samozrejme veľké zásoby ropy a s ňou prekvitajúci čierny obchod. Kombinácia týchto prvkov a elementov dokázala v 21. storočí vytvoriť fungujúci štát s rozlohou veľkou približne ako Veľká Británia. Dáeš mal na vrch ešte v niečom inom. V masovom šírení krutosti a vraždenia v stredovekých podobách. Kameňovanie, upaľovanie, stínanie hláv, topenie. . . Všetky absurdnosti vraždenia sa dostávali do médií a na internet takpovediac live. Vzbudzovali obrovskú pozornosť a strach. Dáeš, prezentoval svoje besnenie intenzívne a premyslene. Médiá, tvrdia, že Abú Izrael sa začal mediálne prezentovať sám.  A dnes je z neho mediálna hviezda a iracký hrdina. Každý jeho pohyb alebo vyhlásenie vyvolávajú obrovskú vlnu diskusií na sociálnych sieťach.

Raz darmo. Moderná voja sa vedie v dvoch líniách. Na bojisku a vo virtuálnom prostredí sociálnych sietí. Tu všade donedávna dominoval Dáeš. Preto je Abu Azrael dobrou protiváhou. Podobné stránky by mohli mať vo väčšom meradle napríklad  kurdské ženské milície v oddieloch YPJ. Odporcovia  Dáeš potrebujú svojich hrdinov. Snajper Chris Kyle so 160 zárezmi na pažbe z Irackej vojny ale aj ruský ostreľovač z II. sv. vojny, Vasilij Zajcev s 225 zárezmi. Príbehy, ktoré v bojoch umne využíva vojenská propaganda. Ukázať vzor, ikonu, odhodlanie či pozdvihnúť morálku a povzbudiť svoje šíky. To je cieľ.

Spolubojovníci Abu Azraela  v ňom vidia hrdinu, ktorý je vždy v prvej línii. Iný zase len krvilačného zabijaka.  Video v ktorom podpaľuje mŕtvolu člena Dáešu, alebo ako s  mačetou rozsekáva zhorenú mŕtvolu vyvolalo veľkú nevôľu a kritiku jeho praktík. Na sociálnych sieťach sa začali objavovať informácie o tom ako členovia šítskych milícií zneužívajú svoje postavenie a v oslobodených mestách a dedinách plienia a rabujú a ohrozujú miestne civilne obyvateľstvo. Niektorí ľudia na twiteri nazvali tieto praktiky za „o nič menej otrasne ako tie ktoré používa Dáeš“. Jedným z posledných vecí, ktorými Abu Azrael vzbudil pozornosť je, že sa domáhal ruskej intervencie v Iraku.

Článok vznikol v spolupráci so Sorayou Sherif   (Elaph.com, RadioSawa.com a Bagdad Times)