Protivládni protestujúci v Iráne vyšli do ulíc aj v pondelok. Británia si povolala veľvyslanca

TEHERÁN/BERLÍN – Protestujúci ľudia vyšli do ulíc v Iráne aj v pondelok, už tretí deň po sebe. Rozhnevalo ich priznanie úradov, že počas konfrontácie so Spojenými štátmi iránske sily omylom zostrelili dopravné lietadlo ukrajinských aerolínií a obeťami sa stalo všetkých 176 ľudí na palube. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

 

Videozábery z Iránu ukazujú poriadkovú políciu a protestujúcich, ktorí sa vrátili do ulíc miest aj v pondelok, po dvoch dňoch násilných protivládnych demonštrácií. Zábery z predchádzajúcich spomínaných protestov zachytávali heslá, ktoré ľudia skandovali proti iránskemu najvyššiemu duchovnému vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu, ako aj kaluže krvi na uliciach a streľbu do vzduchu, napísala agentúra Reuters.

Iránske úrady popreli, že polícia v nedeľu strieľala do ľudí. Americký prezident Donald Trump však na Twitteri vyzval Irán: „Nezabíjajte vlastných protestujúcich.“

K protivládnym demonštráciám v Iráne sa vyjadrila tiež nemecká vláda. V pondelok vyhlásila, že iránsky ľud musí mať možnosť „pokojne a slobodne protestovať“.

Iránci majú právo vyjsť do ulíc a vyjadriť svoj „žiaľ a hnev“ po tragickej leteckej havárii, uviedla podľa agentúry AFP hovorkyňa nemeckého ministerstva zahraničných vecí Maria Adebahrová. „Sme presvedčení, že to musí prebehnúť pokojne, slobodne a bez prekážania,“ dodala.

Irán odmieta tvrdenie, že zatajoval fakty o zostrelení

Irán dôrazne odmietol tvrdenia o tom, že zatajil skutočnosti týkajúce sa zostrelenia ukrajinského dopravného lietadla revolučnými gardami.

„Vládu obvinili zo zatajovania a klamstva, ale nebolo to tak,“ povedal v pondelok pre novinárov hovorca iránskej vlády Alí Rabií, ktorého slová cituje tlačová agentúra DPA. Podľa neho dostal iránsky prezident Hasan Rúhání detaily o incidente od bezpečnostnej rady až dva dni po havárii. „Tlačové vyhlásenie bolo zverejnené bezprostredne nato,“ oznámil Rabií.

Hovorca vyjadril ľútosť nad smrťou pasažierov i stratou dôvery obyvateľstva voči iránskej vláde. Rabií tiež vyhlásil, že zohľadniť treba i momentálne politické napätie.

Británia si predvolala iránskeho veľvyslanca

Británia si predvolala iránskeho veľvyslanca na stretnutie v súvislosti so zadržaním britského veľvyslanca v Teheráne. Informovala o tom agentúra AFP.

Hovorca britského premiéra Borisa Johnsona novinárom povedal, že vláda dá najavo „silné námietky“ voči zatknutiu, ktoré nazval „neakceptovateľným porušením diplomatického protokolu“.

Britského veľvyslanca Roberta Macaira v sobotu nakrátko zadržali príslušníci iránskych bezpečnostných zložiek po jeho účasti na spomienkovej demonštrácii za 176 obetí zostrelenia ukrajinského lietadla, ku ktorému sa priznali iránske revolučné gardy. Podľa Iráncov Macaire nabádal na protivládne protesty.

Teherán spočiatku odmietal obvinenia západných krajín, že nesie zodpovednosť za zostrelenie lietadla ukrajinskej spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) z minulej stredy. V sobotu iránske vedenie priznalo, že lietadlo omylom zostrelili revolučné gardy.

Viac o téme: demonštrácie, Donald Trump, Irán, Iránske revolučné gardy, predvolanie veľvyslanca, protesty, Ukrainian International Airlines, Veľká Británia, veľvyslanec, zostrelenie lietadla

Súvisiace články