Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Prvé NÁJOMNÉ byty budú dostupné už ČOSKORO: Poznáme DETAILY

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

SLOVENSKO – O nájomných bytoch sa hovorí už pomerne dlho, no zatiaľ tento projekt nebol zrealizovaný. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár v TASR TV prezradil, že je možné, aby sa prvé hotové byty odovzdali ešte tento rok.

 

Po nájomných bytoch bude v najbližších rokoch zvýšený dopyt. Dôvodom sú drahšie hypotéky, ktoré si mnohí Slováci nebudú môcť dovoliť. Kým pred pár rokmi bola úroková sadza na úrovni jedného percenta, NBS predpokladá, že súčasné úrokové sadzby porastú aj do výšky 4,5 %. Z toho dôvodu rastie aj záujem o nové informácie ohľadom bytového projektu, ktorý predstavila strana Sme rodina. Prečo to ale tak dlho trvá?

“Mňa to veľmi mrzí. Keď sme prišli do vlády, tak prvé čo bolo, nás postihla korona. Dva roky sme riešili koronu, potom do toho prišla energetická kríza, vojna. Proste kopec času a energie nám to zobralo a, samozrejme, naši koaliční partneri neboli vždy ústretoví. Hádzali nám dosť veľa polien pod nohy, aby sme to neschválili. Podarilo sa nám to cez to všetko tvrdo vybojovať a musel som ťažko bojovať za to, aby sme to schválili,” prezradil Boris Kollár v rozhovore pre TASR TV.

Ilustračný obrázok. Zdroj: TASR

Tým, že sa to schválilo len pred letom minulého roku, sa celý proces predĺžil. V tejto chvíli sa podľa neho čaká už iba na súhlasné stanovisko Európskej komisie a investori začnú stavať.

Investori môžu nakúpiť aj hotové byty

Nájomné byty ale nemusia vzniknúť len samotným postavením, pričom proces výstavby veľkých bytových komplexov trvá minimálne dva roky. Schválený projekt umožňuje investorom kúpiť aj už dokončené byty, ktoré developeri vzhľadom na situáciu na hypotekárnom trhu nevedia predať. “Investori môžu byty kúpiť aj od nich a dať ich do tohto systému. Môžu naraz kúpiť aj dvetisíc bytov,” naznačil Kollár.

A práve takéto nakúpené byty by mohli byť dostupné už počas tohto roka. Ako v rozhovore poznamenal, očakáva, že prvé odovzdávania budú môcť prebehnúť ešte do konca tohto roka.