Regióny Bratislava Trnava Top

Prvý sneh spôsobil viaceré problémy. V niektorých bratislavských častiach nejazdila MHD, situáciu komplikujú aj neodhrnuté cesty

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – (TASR / Redakcia) S tretím decembrovým dňom prišiel do Bratislavy aj každoročný problém – sneh. Viaceré cesty boli neodhrnuté, do odľahlých bratislavských mestských častí nejazdila MHD, vodiči si museli pripraviť nervy na siahodlhé kolóny. Situáciu komplikovali aj viaceré nehody. 

 

To, že sa zobudíme do bieleho rána, bolo zrejmé už zo včerajších predpovedí počasia. Meteorológovia predpovedali, že vo štvrtok v Bratislave sa môže striedať sneženie, dážď so snehom, dážď, zmrznutý dážď či mrznúci dážď. Ich predpovede vyšli. “V Bratislavskom kraji sa ráno zmenil mrznúci dážď na zmrznutý dážď a potom na sneženie. Najmä pri mrznúcom daždi treba byť opatrný, pretože sa tvorí poľadovica a šmýka sa. Ak môžete, minimalizujte čas strávený vonku,” vyzval na sociálnej sieti Slovenský hydrometeorologický ústav. Podľa ich slov sa sneženie dopoludnia objavilo najmä na západe krajiny. Zrážky sa postupne rozšíria nad celé západné Slovensko a väčšiu časť stredného, na východe sa vyskytnú len ojedinele.

Zdroj: SHMÚ

Problémy s počasím však nemá iba hlavné mesto. Polícia upozorňuje účastníkov premávky, aby zvýšili opatrnosť na cestách v Trnavskom kraji a prispôsobili svoju jazdu poveternostným podmienkam a stavu vozovky. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Zlatica Antalová. Momentálne polícia eviduje v Trnavskom kraji dva úseky, kde bola nahlásená zhoršená zjazdnosť vozoviek, a to na Záhorí v okolí obce Radošovce a v okolí mesta Hlohovec. “Zároveň žiadame vodičov, aby si pred jazdou riadne očistili sklá na vozidle a zabezpečili si tak dobré výhľadové pomery,” uviedla Antalová. Policajti upovedomili cestárov o zhoršenom stave povrchu ciest. “Situácia na cestách sa rýchlo mení, preto buďte opatrní, zbytočne neriskujte a radšej svoju jazdu spomaľte,” doplnila krajská policajná hovorkyňa.

V Bratislave, kde dopoludnia snežilo, nepremávali na niektorých úsekoch linky MHD. Upozorňoval na to Dopravný podnik Bratislava. Linky 32 a 33 nepremávali v úseku Riviéra – Kuklovská. Linka 37 obojsmerne vynechávala zastávku TV Markíza. Autobusy nepremávali ani do Dúbravky, linky 32, 209 a 212 nepremávali obojsmerne medzi Slovenskou akadémiou vied a Kramármi. Podľa slov hovorkyne Dopravného podniku Ľubice Melcerovej sa ešte dopoludnia obnovila premávka vozidiel MHD v celom meste. “Konkrétne v daných lokalitách bol takýto vývoj: v čase od 8:15 do 9:15 bola pre nezjazdnosť komunikácie pre kĺbové trolejbusy a autobusy obmedzená premávka liniek 32 a 33 na Dlhé diely. Od 8:50 do 9:20 bola prerušená premávka liniek 83 a 84 na Harmincovej v Dúbravke,” uviedla hovorkyňa pre Glob.sk.

 

Aj popoludní sa na niektorých cestách nachádza snehová vrstva. Zdroj: Glob.sk

Vallo sa pripravil dopredu

Na neodhrnuté či neprejazdné komunikácie v Bratislave môže verejnosť upozorniť magistrát aj prostredníctvom “horúcej” linky na čísle +421 259 356 777 alebo mailom zima@bratislava.sk. Uviedla to bratislavská samospráva na webe odhrnieme.to, ktorý informuje o zimnej údržbe v hlavnom meste. “Horúca linka bude fungovať vždy pri mimoriadne nepriaznivých poveternostných podmienkach ako sneh či ľad, spravidla medzi 07.00 a 19.00 h,” spresnilo mesto. Operátori linky budú podnety evidovať, prioritizovať a operatívne posielať na vybavenie na mestský dispečing alebo na dispečing mestských častí, v závislosti od správcu komunikácie. Na linke zároveň poskytnú ľuďom bližšie informácie k aktuálnemu stavu údržby, operačnému plánu a všetkému, čo so zimnou údržbou v Bratislave súvisí. Keď je linka zimnej údržby mimo prevádzky, môže verejnosť svoje podnety posielať mailom na dispecing@bratislava.sk.

Primátor hlavného mesta Matúš Vallo na sociálnej sieti informoval, že sa samospráva vopred pripravovala na štvrtkové sneženie v Bratislave. Do ulíc ešte večer vyšli sypače na preventívny posyp magistrátnych ciest. V noci sa mali preventívne posypať aj kritické chodníky, lávky či schody. Dopravný podnik Bratislava taktiež deklaroval, že sú pripravení na sneh. Už v stredu (2. 12.) začali s preventívnym posypom zastávok, pripravená je aj električka s pluhom, v noci premávali “námrazové” električky a trolejbusy. Všetky vozidlá MHD prešli kontrolou dezénu pneumatík.

Pozor na poľadovicu

Všetky sledované úseky diaľnic, rýchlostných komunikácií, horských priechodov a ciest na Slovensku sú momentálne zjazdné. Povrch vozoviek je suchý až mokrý, v hornatejších oblastiach stredného a východného Slovenska miestami pokrytý vrstvou utlačeného snehu. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk. Cestári upozorňujú, že na vlhkých a mokrých cestách sa pri nízkych teplotách môže vytvárať námraza až poľadovica. Na cestách v okolí Stakčína, Haligoviec, Spišskej Starej Vsi, Spišskej Belej, Hniezdneho a Červeného Kláštora je podľa ich slov zľadovatený sneh do hrúbky dvoch centimetrov. Poľadovica sa tvorí aj na cestách v okrese Komárno. Zvýšené riziko poľadovice hrozí takmer na celom juhozápade Slovenska, kde padá mrznúce mrholenie. Hmla s dohľadnosťou do 100 metrov sa vyskytuje v oblasti Dolného Kubína, Námestova a Spišského Hrhova.

V noci má mrznúť

Aj keď sa sneh na území Bratislavského kraja začal sneh pomaly topiť, cesty a chodníky sú naďalej pokryté kašovitým snehom. Niektoré úseky, najmä vedľajšie cesty a ulice sídlisk, sú ešte pokryté súvislým snehom. Situáciu sa však môže skomplikovať v noci.  Na Slovensku možno očakávať ďalšiu mrazivú noc. Je pravdepodobné, že miestami môže teplota dosiahnuť aj mínus 15 stupňov Celzia. Na sociálnej sieti na to upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Na severe a východe krajiny sa podľa meteorológov stihne výraznejšie ochladiť. “V dolinách sme aj uplynulú noc namerali teplotu pod mínus 15 stupňov Celzia a je pravdepodobné, že táto hodnota bude dosiahnutá aj túto noc,” uviedol ústav s tým, že na niektorých staniciach totiž bolo v stredu okolo 20.00 h približne mínus 12 stupňov Celzia. Teplota pomaly ďalej klesá v Poprade, Vernári, Hrabušiciach, Kolbasove, Dobšinskej Ľadovej Jaskyni, Habure a väčšine staníc na hornej Orave.

Bazovský: Aj zasnežená cesta je zjazdná

Glob.sk k téme oslovil aj dopravného analytika Jána Bazovského. Vysvetlil, že Bratislava je veľmi špecifická oproti iným mestách v tom, že po cestách jazdí veľký počet áut a tým pádom je hustá premávka. “Ak začne snežiť, tak autá postupne utláčajú sneh až na zľadovateľú vrstvu. A tu vznikajú problémy, najmä v oblastiach, kde cesty vedú do kopcov, napríklad na Kramáre, do Dúbravky, či Karlovej Vsi,” uviedol Bazovský. A to je problém pre MHD, ktorá má zastávku v kopci. Ak zastane, nevie sa už totiž rozbehnúť, práve kvôli zľadovatelej vrstve na vozovke. “Druhým problémom je, že Bratislava má 3000 kilometrov ulíc a logicky nie je možné behom pár hodín odstrániť sneh na tak veľkej plochy. Sú stanovené priority. Ak by chceli udržiavať všetky cesty narovnako, tak by museli mať veľký počet techniky, ešte viac pracovníkov, a to by ekonomicky nebolo výhodné,” dodal vzápätí.

Vodičom odporúča, aby si v prípade, ak sú hlásené snehové prehánky, privstali o pol hodinu skôr. “Je to len na vodičoch. Aj zasnežená cesta je zjazdná. Treba len prispôsobiť jazdu svojim schopnostiam a skúsenostiam,” uviedol na záver.