Politika Zahraničné

Putin inicioval odvolanie generálneho prokurátora Čajku

Putin inicioval odvolanie generálneho prokurátora Čajku. Zdroj: SITA / AP

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin navrhol odvolať Jurija Čajku z funkcie generálneho prokurátora Ruskej federácie, informovala v pondelok agentúra Interfax.

 

Podľa vyhlásenia Kremľa sa tak stalo v súvislosti s Čajkovým preradením do inej funkcie. Vyhlásenie však Čajkovo nové pracovné zaradenie nešpecifikuje.

Interfax dodal, že Čajku by vo funkcii mohol vystriedať doterajší námestník šéfa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (Sledkom) Igor Krasnov.

Jeho kandidatúru už Putin medzičasom predložil na posúdenie Rade federácie, hornej komore parlamentu, ktorá sa ňou bude zaoberať 22. januára.

Rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) pripomenula, že Čajkovým synom, ktorí sú vplyvnými podnikateľmi, bolo venované jedno z najsledovanejších vyšetrovaní tímu ľudí okolo opozičného politika Alexeja Navaľného.

Medzi sympatizantmi opozície sa aj preto šíria žarty, že Putin začína prepúšťať úradníkov, ktorých kauzy predtým zverejnila Navaľného nadácia Fond boja s korupciou (FBK).

Minulý týždeň totiž podal demisiu z funkcie premiéra Dmitrij Medvedev, ktorého majetkovým pomerom a zoznamu nehnuteľností venoval FBK v minulosti tiež veľkú pozornosť.